Absurdní drama, politická debata, pohádkové komedie, či antiutopická vize budoucnosti. To je jen malý výčet z pestrého programu divadelního festivalu, který se uskuteční v Hodoníně. Hobblík a Mumraj! nabídne představení amatérských divadel a studentských souborů.

Jejich počet je však ve srovnání s minulostí podle Tomáše Vrby z programového oddělení hodonínského Domu kultury nižší. „Většina souborů, které jsem kontaktoval, připravuje divadelní představení až na příští rok,“ uvedl Vrba.

Kvůli nižší účasti nemohou nejlepší ochotníci postoupit do celostátního kola soutěže přímo, ale pouze na doporučení. „Doporučení se zasílají do Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu. Tam vyberou ty divadelní spolky, které postoupí do celostátního kola,“ doplnil Vrbas tím, že podmínkou pro přímý postup je účast alespoň osmi amatérských souborů v Hobblíku a osmi studentských souborů v Mumraji. To letošní ročník nesplňuje.

Divadelníci však přípravy nepodceňují, což dokazují slova Běty Švancerové, principálky Divadelního souboru Svatopluk, který se účastnil téměř každého ročníku. „Máme přichystanou komedii o plejtvákovi a také Čarovný bubínek. Připravujeme se ve velkém, se zkouškami už finišujeme.“

Na herce však nečeká jen vystoupení, těšit se mohou i na společenský večer. „Soubory se totiž chtějí setkat i jinde než na divadelních prknech. Chtějí prostě jen pokecat,“ doplnil s úsměvem Vrba. Během večera zahraje i country skupina Countrio.

Součástí programu je rovněž divadelní workshop s Jaromírem Brychem – režisérem, který působil i ve státní opeře. „Workshop se týká jevištní řeči. Pan Brych bude děti učit, jak správně mluvit při vyjadřování emocí, například když budou říkat něco smutného, tak aby tomu odpovídal i jejich výraz,“ informoval Vrba.

Přehlídka amatérského divadla Hobblíka Mumraj! se uskuteční od čtvrtka do neděle. Vstupenky za 70 korun se budou prodávat na místě před jednotlivými představeními. Zájemci si však mohou pořídit permanentku za 350 korun.

BARBORA SKOČÍKOVÁ