Letos startuje legendárním muzikálem z roku 1957, na kterém se podílela režisérská dvojice Jerome Robbins a Robert Wise, West Side Story. Především kvůli nedostatku peněz se ale Projekt 100 letos dočkal změn.

„Dřívější myšlenku nakoupit deset kvalitních snímků a ty poté přes rok odpromítat, zbrzdily peníze. Příspěvek ministerstva kultury Projektu 100 je čím dál menší a v letošním roce snad ani nemá být žádný. Právě proto letos Asociace českých filmových klubů představí pouze čtyři snímky,“ uvedl ředitel hodonínského domu kultury Marcel Řimák s tím, že Projekt 100 letos v Hodoníně chybět rozhodně nebude.

Sami organizátoři Projektu 100 pak jako důvod ke změně v projektu uvádějí i nízký zájem diváků za rok 2011.

„Cílem nově postaveného Projektu 100 je zachovat dobře zavedenou značku pro uvádění klasických filmů do kin a zároveň pod touto značkou distribuovat klasické filmy průběžně a systémově každý rok,“ uvedla za projekt jeho mluvčí Eva Blažková.

„Opouštíme přitom podobu, dosavadní kolekce ve prospěch jednotlivých premiér, jimž je možno věnovat větší propagační pozornost a učinit z jejich uvedení „filmovou událost“,“ doplnila Blažková s tím, že nový tedy letošní přehlídka filmů bude obsahovat čtyři distribuční bloky mapující čtyři klíčové oblasti distribuce klasických filmů, přičemž každý z těchto bloků bude rok co rok pravidelně uváděn v jednom konkrétním měsíci.

Pro filmové fajnšmekry to znamená, že v lednu se v kinech představí americká klasika, v březnu klasika evropská, v květnu poté kultovní filmy devadesátých let a v červenci to pak bude klasika česká.

Jmenovitě se pak kromě West Side Story, mohou diváci těšit na Kaurismäkiho Bohémský život, legendární Trainspotting Dannyho Boylea a první barevní snímek režisérky Věry Chytilové Sedmikrásky.