Propletení. Moto, které provázelo letošní ročník mikulčického Pestrovečeru. „Celý festival je společným dílem organizátorů, vystupujících, umělců, ale i návštěvníků, splétajících společně síť vzájemné inspirace, umění, zábavy, myšlenek a aktivit,“ uvádí pořadatelé.

Už při vstupu do kulturního domu je všem návštěvníkům jasné, že svému propletenému cíli organizátoři dostáli. Vpravo výstava fotografií a různých výtvarných prací asi od dvaceti umělců, vlevo čajovna, vzadu bleší trh, který nabízí vše od oblečení, knížek, přes konopná mýdla až po nákladní auto pro děti.

V hlavním sále se chystalo podium na divadelní představení komediálního dua Filip Teller & Pavol Seriš, kteří diváky pobavili inscenací „Čecháčci a Čoboláci“ na téma vztahů mezi Čechy a Slováky. „Tato stand up comedy lidi opravdu nadchla, měla nejbouřlivější ohlasy,“ uvedl hlavní organizátor Dalimil Toman.

Večer pak návštěvníky rozparádil koncert hlavního hudebního taháku kapely Mucha. „Na Muchu jsem se těšila nejvíc, líbí se mi jejich originální texty. Vlastně se mi na Pestrovečeru líbí všechno, lidi jsou tu hrozně milí a pohodoví,“ pochvalovala si program festivalu například jedna z návštěvnic Pavla Malá.

Propletení však odkazovalo také na propojování tradice s moderními trendy. „Dobře to vystihl třeba páteční koncert Neoveské cimbálové muziky, která vedle tradiční hudby hraje i moderní žánry,“ informovala za pořadatele Alena Konečná.

Pro všechny návštěvníky vedení zajistilo také dvě možnosti přespání: za pětačtyřicet korun se mohli ubytovat buď přímo v kulturním domě nebo v klubovně Hnutí Brontosaurus v Moravské Nové Vsi.

Pestrovečer se podle slov organizátorů skutečně povedl. „Hodně úspěšná byla také přednáška Arnošta Nováka Tmavozelený svět. Jde vidět, že se lidé opravdu zajímají o přírodu,“ potěšilo Tomana.

Letošního ročníku Pestrovečeru v Mikulčicích se zúčastnilo asi třista lidí. Výtěžek z celé akce poputuje na péči o lužní krajinu – pořízení budek pro ptactvo a výsadbu alejí.

BARBORA SKOČÍKOVÁ