V posledních letech stále ubývá návštěvníků kina. Recept na to, jak je do kinosálů přilákat, podle filmového cestovatele a nového ředitele veselského kina Morava Miroslava Beinhauera neexistuje.

Na které filmy lidé chodí, když už do kina zajdou?
Počet diváků je vždy nečekaný a nevyzpytatelný. Jsem tady svědkem, že promítaný dokument zaplnil téměř celé kino. Říkal jsem si: je to možné, co na tom je? Dozvěděl jsem se, že nezáleží jen na tom, co je to za film, ale také kdo ho dělal. Takže pokud místní rodák Břetislav Rychlík natočil film, lidé se přišli podívat. Jinak je téměř dokázáno, že obecně lidé chodí více na české filmy, když už si tedy mohou vybírat.

Je kuchařka, která by poradila v takovém případě dobrý recept?

Kdyby byl, tak už se dávno používá. Navíc je to podobné tomu, jako kdybych předpověděl počasí na týden nebo měsíc dopředu. Dá se při výběru snímku spoléhat jen na to, že diváci přijdou na filmové hvězdy. Najednou je to ale tak, že Streepovou jsme viděli už pětkrát, Redford nám zestárl a je to úplně jinak. A nejde z toho vycouvat.

Který film vás poslední dobou nejvíce zaujal či popudil?
Byl to film Poslední vlak. U jeho sledování jsem skoro vypěnil a považuji to za zostuzení problematiky holocaustu. Aspoň tím, jak to Dana Vávrová natočila. Přesto, když se film vysílal ve Veselí nad Moravou,měl slušnou návštěvnost.

Na co se mohou návštěvníci veselského kina těšit?
Představy tady jsou, chceme všechno zlepšovat. Zatím jsme pořídili nový DVD přehrávač. Slavnostní zahájení odstartujeme promítáním tří filmů zdarma.

První bude v neděli 13. ledna Mravenčí polepšovna v 16.00 a další dva filmy den poté. Ve čtyři hodiny italský Amarcord a v půl osmé 2001: Vesmírná Odyssea. Díky novému přehrávači nepřijdeme v budoucnu o tituly, které jsou třeba už jen na DVD nosičích.

To neznamená, že budeme o dva dny předbíhat novinový stánek s filmem. Jde o filmy, které jsou speciálně jenom na DVD nosičích. Proto jsme chtěli, aby se na ně lidé mohli přijít podívat a porovnat kvalitu promítání.