„Oprava domu trvala tři čtvrtě roku a vyšla na jeden a půl milionu korun. Museli jsme udělat novou střechu, stěny, vyměnit okna, podlahy nebo zpevnit krovy. Šlo o celkovou rekonstrukci.

Další peníze pak byly potřeba na dovybavení stálé expozice," přiblížil počátky snažení starosta Kněždubu Libor Grabec s tím, že když obec dům koupila, nechala si zpracovat projekt na celkovou opravu.

Opravy pokračují podle toho, jestli se podaří našetřit nebo získat další peníze.

Letos Kněždub z rozpočtu vyčlenil sto dvacet tisíc korun na nová kamna. Původně měly do domu kněždubských rodáků Joži a Franty Uprkových přesídlit z Kuželova. „Majitelka si to ale nakonec rozmyslela, tak jsme se rozhodli pořídit kamna úplně nová, funkční, ve kterých půjde zatápět. Využívat je budeme mimo návštěvnickou sezonu, když na podzim nebo přes zimu uspořádáme nějakou akci spojenou s folklorem či tradicemi," doplnil Libor Grabec.

Obec navíc dům průběžně dovybavuje historickým nábytkem, novými reprodukcemi, plastikami soch i vnitřním vybavením.

To, že se podobná místa zachovávají, opravují a stávají se z nich muzea, která dokládají, jak významné osobnosti regionu žily, kvituje například Zdeněk Novosad. „V Kněždubu jsem zatím sice nikdy nebyl, rád bych se však do rodného domu tak výrazných umělců podíval. Už jen proto, abych se podíval, jak bratři žili. Myslím, že je dobrý nápad, když lidé vidí, jak dříve domácnosti vypadaly a fungovaly," uvedl Zdeněk Novosad.

Podle starosty má obec s domem ještě další plány. Pořídit do něj chce původní černou kuchyni. Navíc má objekt ještě dvorní trakt.

Část pozemku patří Kněždubu, v části žije předchozí vlastník. „V budoucnu plánujeme, že bychom vytvořili areál, kde by se představovaly různé lidové zvyky, jako je vinobraní nebo zarážení hory, máme u nás dva sbory, takže bychom chtěli vytvořit usedlost, kterou budeme využívat. I to je ale otázka financí," dodal Libor Grabec.

Rodný dům bratrů Uprkových obec obnovila podle dochovaných dobových fotografií a záznamů. „Patří mezi nemnoho typických představitelů takzvaných hliněných staveb. Budova je vedená jako státní kulturní památka, evidovaná Ministerstvem kultury České republiky," píše se na webových stránkách obce.