„Děj se odehrává v židovské obci na území carského Ruska na počátku dvacátého století. Hlavní postava, mlékař Tovje, diváky hned na začátku vtahuje do děje vysvětlením, jak důležité je pro jeho národ dodržování dávných tradic. Sám se ovšem bude muset již brzy potýkat s problémem, že pro jeho vlastní dcery je mnohem důležitější hlas srdce, než posvátné tradice," uvádí v listopadovém vydání Strážničanu členka Vídeňské omladiny Anna Vaďurová. Ta si zahraje jednu z hlavních rolí, Goldu.

Do Strážnice ale s vídeňskými divadelníky zavítá také rodačka a členka folklorního souboru Demižón Jana Bělochová, která se ujme role Chavy. Nebude ale jedinou zástupkyní tohoto souboru. Jeho členové se představí v tanečních vstupech a předvedou tak například rituální židovský flaškový tanec.

Členové divadelního spolku Vlastenecká omladina jsou především Češi a Slováci, žijící ve Vídni. Zároveň jsou i třetím nejstarším česky hrajícím divadelním spolkem vůbec.

V roce 1885 jej založili Češi, kteří do tehdejší metropole Rakousko-Uherské monarchie přišli za prací a v místě nalezli nový domov. Na české kořeny ale nezapomněli.

Před časem nastudovali divadelníci například legendární muzikál My Fair Lady, před dvěma lety se pak pustili do francouzské komedie Brouk v hlavě. Letos na jaře si jako svou další práci vybrali divadelní zpracování legendárního českého snímku Světáci. Ročně přitom nastudují dvě hry, většinou komediálního zaměření.

Na svém kontě mají například i hry Jak je důležité míti Filipa, Jezinky – Bezinky či Sto dukátů za Juana. „Spolek kromě divadla pořádá také Čaje o páté a Taneční a spolu s vídeňským Sokolem také maškarní ples a mikulášskou zábavu," připomněla Vaďurová.

Vídeňská omladina nebude hrát v České republice prvně. V roce 2006 si při projektu Národního divadla v Praze Otevřená náruč, zahrála ve Stavovském divadle, kde představila hru rakouského dramatika Hermanna Bahra Koncert.

Šumaře na střeše Strážnici představí od osmnácté hodiny.