Šardičtí ochotníci uvádějí pohádky a zhudebňují klasické komedie
Šardice /MALÁ DIVADLA JIŽNÍ MORAVY/- Tělovýchovné jednoty Orel a Sokol, stejně jako Sdružený závodní klub Šardičan zaštiťovali v minulosti provoz ochotnického divadla v Šardicích na Hodonínsku. Po dvacetileté odmlce obnovili tradici uvádění divadelních představení mladí ochotníci v roce 2008. Historii i současnost souboru přibližuje další díl seriálu o malých scénách na jižní Moravě.
Ochotnické hraní divadla má přitom v Šardicích více než stoletou historii. „Dříve v obci hrávaly divadlo různé spolky, například Orel nebo Sokol. Později se v tom výrazně angažoval Sdružený závodní klub Šardičan, a to zejména učitel František Blažek,“ stručně nastínila historii souboru jeho současná vedoucí Jana Kolaříková.
K pamětníkům, který zažil ještě předlistopadovou éru ochotnického divadla v Šardicích, patří i jeden ze členů souboru Josef Šnajdr. „Naposledy se hrálo v roce 1988, kdy jsem tady v představeních i já vystupoval jako dítě. Potom pravidelná činnost divadla ustala a místní ochotníci vystupovali jen při kulturních pořadech různých spolků,“ zavzpomínal Šnajdr.
Až po dvacetileté odmlce se iniciativy znovu ujala skupina mladých ochotníků a pod záštitou Jednoty Orel Šardice nastudovala v roce 2008 muzikál Nejkrásnější válka. Pod režijním vedením právě Josefa Šnajdra byla premiéra 8. června 2008. „Muzikál jsme uvedli v Obecní hale U Orla, kde máme doteď naši stálou scénu. Tehdy se sem vměstnaly skoro čtyři stovky diváků, a to nejenom ze Šardic, ale i z okolních obcí,“ uvedl Šnajdr. Dodal, že hudební a pěveckou složku u inscenace obstarali Marek Horáček a Pavel Brázda.
O dva roky později soubor nastudoval klasickou komedii Jaroslava Žáka Študáci a kantoři, kterou proslavila i její filmová verze. „Hru jsme si upravili do hudební podoby. Zapojili jsme i doprovodnou kapelu, protože máme v souboru hodně muzikantů, kteří hrají v dechovkách a cimbálovkách,“ přiblížila osobité uchopení známého titulu Kolaříková.
Nejnovější premiérou, kterou Ochotnický spolek Šardice uvede v premiéře 29. dubna při oslavách osvobození obce, bude další klasická komedie, tentokrát Naši furianti od Ladislava Stroupežnického. „Opět do děje zapojíme kapelu, promítneme naše vesnické zvyky a text si upravíme podle našeho nářečí,“ naznačil Šnajdr.
Ochotníci ze Šardic pravidelně uvádějí i různé akce pro děti. Vedle pohádek (Červená karkulka, Sněhurka a sedm trpaslíků, O perníkové chaloupce) jde o Uspávání broučků nebo Indiánské odpoledne. „Tuto akci pořádáme vždy po letních prázdninách v areálu myslivny. Za zvuků hudby z Vinnetoua přijede dobový dostavník, děti si mohou vyzkoušet pobyt v tee-pee nebo při soutěži vyrýžovat zlato,“ uvedla Kolaříková.
Ochotnický spolek Šardice
• divadelní tradice v Šardicích sahá až do doby před 100 lety
• ochotnicky hrávaly různé spolky (například Orel nebo Sokol), později divadlo zaštiťoval Sdružený závodní klub Šardičan s významnou osobností, učitelem Františkem Blažkem
• činnost, která ustala v roce 1988, obnovili místní v roce 2008 pod vedením Jany Kolaříkové
• první premiérou byl muzikál Nejkrásnější válka, následovalo uvedení komedie Študáci a kantoři
• soubor tvoří třicet členů, stálou scénu má v Obecní hale U Orla
Jana Kolaříková: Chtěli jsme obnovit tradici
Šardice - Nápad Jany Kolaříkové navázat na bohatou ochotnickou tradici v Šardicích stál před čtyřmi lety za obnovením provozu místního divadelního spolku. „Věděla jsem, že máme v obci hlavně skvělé zpěváky a muzikanty, tak proč to nezkusit,“ vzpomíná na prvotní impulz Jana Kolaříková, studentka sociální pedagogiky.
Měla jste do té doby s divadlem nějaké zkušenosti?
Neměla, ale přišlo mně škoda nepokusit se navázat na tradici. S první inscenací Nejkrásnější válka nám hodně pomohli členové boleradického divadla.
Uvádíte hlavně komedie. Proč?
Myslím si, že lidé si chtějí v divadle hlavně odpočinout od běžných starostí a trochu se i zasmát. Proto vytváříme spíš takový nenáročný repertoár. Představení s písničkami, ve kterých hodně zapojujeme i místní děti. Vždy okolo Vánoc pro ně také uvádíme pohádky.
K pravidelným akcím patří třeba také vaše Uspávání broučků. O co jde?
Tuto akci pořádáme ve spolupráci s místní hospůdkou U Jindry vždy po hodech, takže někdy v listopadu. Navázali jsme tímto vlastně na kdysi povinné lampiónové průvody. Po skončení se vždy s broučky rozloučíme a uložíme je k zimnímu spánku.