Podnětem k tomu, aby vzniklo muzeum v malé obci Blatnice pod Svatým Antonínkem, byla myšlenka zachování tradic a lidové tvorby.
Autorky nápadu skromně přiznávají, že je to vlastně společná práce většiny místních lidí, protože bez darovaných a půjčených exponátů by neměly co vystavit a bez starosty Josefa Vavříka by nebylo kde.

„Patří jim dík. Věříme, že veškeré úsilí do muzea vložené budoucí generace ocení,“ doufá jedna z organizátorek Marie Perutková. Před nedávnem se v muzeu rozhodli připravit výstavu šátků. Celkem se jim podařilo získat dvě stě kusů. „Jeden šátek, který zapůjčila místní žena je starý 150 let,“ informuje Perutková.

Popisuje, že šátky se dříve dědily a plyšové se moc nenosily, jen když bylo chladno. Proto prý vypadají tak zachovale, přestože jsou velmi staré. „Opravdu každý šátek je jiný. Buď se liší v materiálu, jsou z brokátu či plyše, anebo v provedení střapců.

Všechny šátky jsou vyšívané. Každý je originální a má svou barvu, jinou výšivku, jiné střapce,“ popisuje Perutková. Pro velký zájem budou šátky k vidění v muzeu po celou dobu letních prázdnin.

Za jeden rok muzeum získalo popularitu nejen v celé republice, ale také na Slovensku. „Lidé se o nás dozvěděli a tak jedna paní z Kladna nám poslala krabičku starých knoflíků, někteří se přijeli podívat až z Brna nebo z Přerova, ale také Slováci,“ říká. Výstava šátků není první. Před ní sklidily velký úspěch kuchařky psané na zeď nebo velikonoční předvádění pro děti, které si samy vyzkoušely pletení žil, malování kraslic a výrobu píšťalek z vrbového proutí.