Do nepoužitelného stavu se dostala zřejmě ještě za posledních majitelů, zbytek dokonal zub času ve skladišti. Dnes by ji nikdo neznalý nepoznal, stala se pýchou zámku (spodní foto).

„Sedačka je součástí souboru šesti křesel, z nichž dvě se dočkaly opravy předloni. Pohovka má nečekané členění a restaurátoři nám potvrdili, že máme skutečně unikátní kus nábytku,“ uvedla zástupkyně milotického kastelána Miroslava Bočková.

Za zmínku stojí kromě členění hlavně potah, který je ručně barvený a štětcem domalovaný na způsob původní kresby, takzvaných indiánských květů, který je široko daleko jediný.

„Pohovka byla před restaurováním v takovém stavu, že nemělo význam dát ji ani do depozitáře. Před vyhozením ji dříve zachránil oficiální zákaz vyřazování kulturního imobiliáře,“ vysvětlil kastelán Evžen Boček a dodal, že v podobně dezolátním stavu má zámek bohužel několik desítek dalších věcí.

Dnes je zrestaurovaný kus nábytku už součástí prohlídkové trasy. Zatím je okrasou hostinského pokoje. Tam je ovšem jen dočasně. Až se podaří opravit z imobiliáře další nábytek, otevře zámek nové místnosti v prvním patře. Do nich se přesune i barokní sedačka s indiánskými kvě­ty.

Oprava pohovky přišla na sto tisíc korun a zaplatil ji jeden z fondů ministerstva kultury. Podle lidí ze zámku se peníze vyplatily, což každý z návštěvníků brzy posoudí při prohlídce. „Výsledek stojí za to. Kdo si počká, ten se dočká,“ zakončil s úsměvem spokojený kastelán.