Starosta obce Petr Hanák požádal o její vytvoření strážnického studenta dějin a předsedu hodonínského Klubu vojenské historie Lukáše Lexu. „Při přípravě jsem spolupracoval s pamětníkem Janem Petruchou, který v jedenadvaceti letech pomáhal rumunské armádě při osvobozování obce, či s rodinou Pavlicových, kteří zapůjčili pozůstalost odbojáře Josefa Šrámka, jenž z Hroznové Lhoty pocházel," přiblížil autor expozice Lukáš Lexa s tím, že přispěla ještě řada sběratelů z okolí.

Na výstavě příchozí naleznou například originální prvorepublikové uniformy. „Z období druhé světové války jsou mezi exponáty uniformy jak pěší rumunské armády, tak horských jednotek či wehrmachtu. Zajímavostí je Battledress s přišitými výložkami přímo z pozůstalosti Josefa Šrámka, což přibližuje to, jak vypadal, když bojoval na západní frontě u Dunkerku," uvedl Lexa.

Mezi nejdrahocennější „exponáty" patří živé vzpomínky Jana Petruchy na osvobození. „Když Rumuni osvobozovali v Hroznové Lhotě poslední domy směrem na Kozojídky, tak jim pomáhal tím, že je varoval před Němci. Přitom ho také postřelili do nohy," přiblížil předseda hodonínského Klubu vojenské historie.

Kromě expozice si Lhoťané připomenou osvobození dvanáctého dubna vzpomínkovým dnem. Ten začne mší, na kterou naváže pietní akt u pomníku obětí druhé světové války. „Odpoledne bude k vidění například ukázka přivezených uniforem, zbraní či dobového vojenského tábora," upozornil Lexa. Následně se hosté mohou těšit na komponovaný pořad se scénkami k osvobození.

Samotná výstava je otevřená o nedělích až do desátého května. „Školy ji mohou navštívit přes týden," dodal Hanák.