Poukázal na to, že pro každého umělce je možnost nezávislého vyjádření hlavním zdrojem svobody. „Na území, které náš festival eminentně zajímá, jde však v podstatě po celou dobu jeho existence o litý boj. I proto je věčným motivem ruských intelektuálů a díky tomu i podnětem pro náš letošní plakát autor neustále přepisující své dílo a píšící stále nové žádosti o vyslyšení svých námětů," osvětlil Řimák.
Široké téma se organizátoři semináře rozhodli uchopit v co možná největším rozpětí. „Akcentovat budeme životní strasti čelných ruských autorů bojujících o své dílo a leckdy i holou existenci na příkladu titulních postav filmů Dvacet šest dnů ze života Dostojevského a Vysockij," poukázal ředitel.
Diváci se mohou těšit také na unikátní snímek Je těžké být bohem, který je výsledkem pětačtyřicetileté tvůrčí snahy režiséra Alexeje Germana. Jde o nejdéle natáčený film ruské kinematografie, který vznikal mezi lety 1968 a 2013.
Návštěvníci semináře před každým snímkem dostanou odborný úvod. Program doplní přednáška vedoucího katedry slavistiky na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci Zdeňka Pechala. Dvě výstavy nabídne fotograf Štěpán Černoušek, jednu věnuje gulagům a druhou severoruským Němcům. „Jako půlnoční překvapení nás čeká předdistribuční premiéra českého filmu s tématem umění v (ne)svobodě úzce souvisejícím," dodal.