Jeho bezpečnostní rada dala tento týden festivalu zelenou. Jiný postoj zaujali hodonínští radní. Před deseti dny rozhodli, že se přehlídka nemá financovat z rozpočtu hlavního pořadatele, hodonínského Domu kultury.

Jako důvod uvedli konání semináře mimo Hodonín. „Na organizaci semináře se pracuje od začátku roku, kdy se vybírají a objednávají filmy, jejich překlady či doprava. K datu rozhodnutí rady bylo vše, co tvoří náklady, objednané a hlavně i proplacené,“ reagoval zakladatel festivalu a ředitel hodonínského kulturního domu Marcel Řimák s tím, že kvůli zrušení letošního 27. ročníku by museli vracet stotisícovou dotaci z ministerstva kultury a platit sankci.

Na to následně reagovalo i město. „Usnesení rady se netýká peněz, které Dům kultury obdržel na akci ze státního rozpočtu,“ uvedl vedoucí radničního odboru financí Marián Maňák.

Jenže to celý problém neřeší. Dotace z ministerstva, která už koncem července doputovala na účet hodonínského Domu kultury, je vázaná padesátiprocentní spoluúčastí. „Jednali jsme o její snížení, a zatím ji máme přislíbenou o dvacet procent nižší,“ sdělil v pátek ředitel Domu kultury. Partnery Semináře ruských filmů, jehož letošní téma je Hrdinství, jsou kromě ministerstva kultury a kulturního čtrnáctideníku A2 i Národní filmový archiv a Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci.