Příznivci velkého plátna z okresu si první letošní snímek na čerstvém vzduchu a navíc zdarma vychutnají už v pátek. V zámeckém parku vedle orchestry ve Veselí nad Moravou se vrátí i se svérázným Pepinem do dob první republiky v klasické poetické komedii Postřižiny podle knihy Bohumila Hrabala. V další nabídce je také Obecná škola nebo Sedm statečných. „Promítáme co čtrnáct dnů. Začneme vždy v devět nebo v půl desáté večer," uvedl Ivo Juřena z Veselského kulturního centra s tím, že na místě si návštěvníci mohou koupit pivo či nealko.

V Dolních Bojanovicích nafukovací plátno vyroste devatenáctého července na místním hřišti. Co přesně na diváky čeká, není zatím úplně jasné. Záleží, která filmová díla budou k mání u distributora. Pořadatelé se chtějí zaměřit převážně na tvorbu posledního roku či dvou s rozdělením napříč žánry. „V úvahu připadá třeba snímek Filipa Renče Lída Baarová, dále Polednice s Aňou Geislerovou, pro děti uvažujeme nad interpretací Malého Prince, která je ale úžasná i pro dospělé. Zatím však není žádný film potvrzený," uvedl kulturní referent Michael Purmenský s tím, že na výběru se mohou podílet přímo i fanoušci. Přes sociální síť Facebook mohou dát tip, co by v dolnobojanovickém „letňáku" uvítali.

Pro zvětšení klikněte.

Nově se posunuje rozdělení promítacích dnů. Zatímco v loňském roce se začínalo ve středu a končilo v neděli, tentokrát bude začátek už v úterý a konec v sobotu. „Průměrně nám chodilo asi 150 lidí na film. V neděli to bylo slabší, proto se přizpůsobujeme, snažíme se lidem vyjít vstříc," dodal referent.

Podle něj má obec stejně jako loni projekční i zvukovou technologii pronajatou z Olomouce. „Distributorské poplatky se pohybují okolo patnácti set na každý film, zapůjčení aparatury vyjde asi na čtyři a půl až pět tisíc korun, plus nějaké provozní náklady," upřesnil Purmenský. Podle něj má vstupné zůstat pod hranicí sta korun.

Na Slovácko letos zavítá také kinematograf bratří Čadíků. Od čtvrtku třiadvacátého června se zastaví v Lužicích, kde se na Cihelně zdrží do neděle. Hned v pondělí přijede do Dubňan. „Nabídneme obě Gangster Ky, Sedmero krkavců a Život je život. Dříve jsme dlouhá léta jezdívali i do Hodonína, už nás ale nezvou," přiblížil Josef Čadík. V okresním městě mají totiž vlastní nabídku. V loňském roce se letní kino přestěhovalo z terasy kulturního domu na Masarykovo náměstí. A tam mohou zavítat filmoví nadšenci i tentokrát. „Ve čtyřech večerech od třicátého července do třetího srpna uvedeme například amatérský snímek Stanislava Kotlána Zbraň plná drog. Dále nebude chybět komedie, jeden večer věnujeme dětem. Program ještě sestavujeme," sdělil ředitel Domu kultury Marcel Řimák.