Mladíci si zahráli na festivalu Masters of Rock ve Vizovicích s metalovou kapelou, zúčastnili se oslav u Heleny Vondráčkové či Jiřího Paroubka. Teď se muzikanti chystají na vystoupení v Jihoafrické republice.

„Hráli jsme na večírku, kde nám nabídl Ivan Píša zahrát si v Jihoafrické republice. Zprvu jsme mysleli, že si z nás dělá srandu, ale pak se skutečně ozval. Řekli jsme si, že se podíváme na výlet,“ říká o plánované cestě primáš cimbálky Petr Marada. Slovácko mladší má široký repertoár. Jeho součástí jsou lidové písně i kavárenská hudba.

„Když hrajeme na večírcích, bývají lidé překvapení, kolik krásných písniček je schopná cimbálka zahrát. Třeba v Čechách, když se řekne lidová muzika, většina lidí si představí dechovku,“ říká Marada.

Loni si mladá mikulecká cimbálka zahrála s metalovou kapelou Silent Stream of Godless Elegy na rockovém festivalu Masters of Rock. Skladbám prospělo kvalitní ozvučení, které je důležité pro to, aby hlas cimbálky nezanikl na pozadí silných elektronických nástrojů a bubnu. S metalisty se setkali znovu v Noci s Andělem v sobotu 29. září. V cimbálce hraje i výjimečný cimbalista Petr Spěvák.

„Peťa je ohromně muzikální, dobře zpívá a je skvělý bavič,“ chválí cimbalistu primáš. Student konzervatoře Petr Spěvák dokáže zahrát například skladbu Cirkus Renz z opačné strany cimbálu, který předtím zakryjí ubrusem. Mladíci z cimbálky spolupracují i s uznávaným lidovým zpěvákem Jožkou Šmukařem.

„Jožka je v pohodě, nehraje si na hvězdu, přestože je to výborný zpěvák. Zprvu byl vůči nám ostražitý, ale nikdy jsme ho nepodrazili a ani on nás nikdy nepodrazil,“ přibližuje spolupráci se zpěvákem Petr Marada.

Slovácko mladší mohou lidé vidět na různých folklorních nebo vinařských akcích po celé republice. Hrají ale i na večírcích a podnikových akcích. Do repertoáru chtějí přidat i ruské písničky.