Předseda programové rady festivalu Jiří Petrů je přes menší tržby spokojený. „Jsem rád, že je úspěšně za námi. Viděl jsem jen pár programů, protože jsem často stál jako účinkující za scénou a čekal na svůj výstup, ale zatím mám celkem příznivé ohlasy," zhodnotil akci Petrů.

Nejvíce diváků se přišlo podívat na sobotní krojovaný průvod, kterého se účastnily zhruba tři tisíce krojovaných v pětačtyřiceti skupinách. „S ohledem na velký počet držitelů celofestivalových vstupenek nejsme schopni celkovou návštěvnost přesně spočítat, odhadujeme ji asi na deset tisíc," sdělil vedoucí kyjovského organizačního a právního odboru Filip Zdražil.

Také ředitel festivalu Ladislav Pavluš si myslí, že pochod zástupců jednotlivých obcí Kyjovska a Ždánicka, sokolů, muzik a jezdců na koních měl velký úspěch. „Krojovaní si zaslouží obdiv, že se v tom tropickém horku oblékli a šli do průvodu. Prokázali, že jsou hrdí na svůj kraj a jsou odhodlaní ho reprezentovat," prohlásil ředitel.

Před čtyřmi lety zavítalo na Slovácký rok v Kyjově více než třicet tisíc zájemců. I když součástí statistiky je také odhad těch, kteří zhlédli jen bezplatné programy, úbytek v letošním roce je zřejmý. „Výsledný rozdíl sice nebude až tak výrazný, pokles návštěvnosti jsme ale zaznamenali. Na vstupném jsme vybrali asi o sto padesát tisíc korun méně," vypověděl Zdražil.

Zároveň se zmínil i o možných důvodech. Ve stejný termín se na Hodonínsku konalo více velkých akcí. Okresní město opanoval festival Made of Metal, Bzenečtí slavili tisíc let na pouti, v Petrově si znalci pochutnávali na nabídce pivovarů. Kromě toho mohlo mnoho lidí, hlavně těch starších, odradit tropické horko. Jen v pátek naměřili meteorologové maximální teplotu sedmatřicet stupňů Celsia.

A ani v další dny teplota nespadla pod tropickou třicítku. V sobotu záchranáři v kraji vyjížděli k rekordním třem stům sedmnácti kolapsům. Na Slováckém roku sanitku návštěvníci potřebovali zhruba dvacetkrát, i když po městě mohli k osvěžení využít cisterny s pitnou vodou. „Viděl jsem zdravotníky nakládat pacienty v letním kině a i v době průvodu. Naštěstí se nestalo nic vážného," doplnil ředitel Pavluš. Kromě dvou sanitek byla na festivalu umístěná dvě zdravotnická centra.

Na čtyřdenní folklorní svátek dohlédli také strážci zákona. „Do akce byli nasazení policisté z obvodních oddělení i kriminální služby," sdělila policejní mluvčí Kamila Haraštová s tím, že akce se obešla bez výraznějších potíží. Policisté přesto v jednom případě zasahovali. Podnapilý čtyřiadvacetiletý muž napadal ostatní účastníky festivalu. Putoval do cely.

Autoři jednotlivých programů se sejdou na závěrečné hodnoticí schůzi v polovině září. Zatím sbírají podněty k hodnocení. „Určitě se ozvou kritici. Samozřejmě že se dělají chyby, jsme jenom lidé. Budeme o nich mluvit a vyvodíme z nich nějaký závěr. Ale není třeba propadat špatným náladám. Myslím, že většina návštěvníků odcházela spokojená a že autoři se svými účinkujícími odvedli velmi dobrou práci. Za tím si stojím," prohlásil předseda programové rady Petrů.

Příprava Slováckého roku trvala skoro rok. Jen programová rada o třiceti členech se scházela od poloviny loňského června. Náklady se vyšplhaly na čtyři miliony. Tuto částku z větší části pokrylo vstupné, na kterém organizátoři vybrali dva miliony sto tisíc. Na zbytek přispěli sponzoři.

Zavzpomínat na dny plné hudby, zpěvu a tance mohou nyní návštěvníci, kterým se podařilo vyfotit zajímavý moment. Radnice totiž vyhlásila soutěž o nejkrásnější fotku s motivem Slováckého roku. „Kromě této hlavní kategorie vyhlašujeme ještě vedlejší soutěž zaměřenou na snímky s kuriózními momenty," uvedla mluvčí kyjovského městského úřadu Barbora Vajčnerová. Fotografie lze poslat do 13. září na e-mail soutez@mukyjov.cz. Ty povedené budou vystavené v galerii kyjovského domu kultury a vítězové dostanou ceny.

MICHAELA HAVLÍČKOVÁ