Dvě odpoledne a dva večery patřil areál zámeckého parku ve Strážnici folkové a rockové hudbě. Lídrem pátečního programu Festivalu Slunce byl Petr Bende, v sobotu přejala jeho roli skupina Kamelot.

Skutečná hvězda, jako byl loni Miroslav Žbirka, tentokrát chyběla. Pořadatel festivalu Pavel Kopřiva to vysvětluje odstoupením dosavadního hlavního sponzora. Existence tohoto hudebního svátku tak byla prý i vážně ohrožena. „Hlavní hvězdy se objednávají rok předem a bez sponzora jsem si to nemohl dovolit,“ řekl Kopřiva.

Někdejší účastník superstar Petr Bende se představil jako vyspělý rockový muzikant s dobrou kapelou a navíc s podporou cimbálové muziky Grajcar z Dolních Bojanovic. Ta byla letos jediným zástupcem Hodonínska.

„Potkali jsme se před čtyřmi lety na jedné akci, kde hrála nějaká moderní kapela, a tak jsme se k ní přidali,“ popisuje primáš Grejcaru Martin Zlomek začátek spolupráce, která vznikla v době, kdy ještě Bendeho skaoro nikdo neznal.

„Já mám kluky z Grejcaru rád, protože mají hodně energie a dovedou uchopit své nástroje i jinak než lidově. Na podzim s nimi budeme hrát v Břeclavi a pak chystáme čtrnáct koncertů při vánočním turné,“ dodal Petr Bende.

Na rozdíl od něho skupina Kamelot žádné překvapení posluchačům nepřinesla. Přesto dokázala publikum zvednout ze sedaček. Kamelot je totiž pro pořadatele folkových festivalů jistotou.

„My hrajeme skoro na všech folkových festivalech. Tady ve Strážnici to má pořád vynikající atmosféru, přestože ta euforie z prvních Zahrad, ze začátku 90. let už se nevrátí,“ řekl vedoucí skupiny Roman Horký.

Ještě větší lákadlem na diváky měl být Honza Nedvěd. Ten ale onemocněl, a tak ho nahradila hvězda sedmdesátých let, pětinásobná zlatá slavice Naďa Urbánková. Staré i nové písničky zahrála v doprovodu skupiny Bokomara. „Loni mně vedoucí kapely Luboš Javůrek řekl, že pojedeme na festival do Náměšti. Já jsem se lekla a říkala jsem, ti lidi budou čekat svoje hvězdy, a když tam přijde nějaká bývalá pop hopsanda, tak po mě budou házet rajčata.

Ale nevyšla jsem z úžasu. Publikum znalo moje písničky, bavilo se, a tak si pár pořadatelů řeklo, jé Urbánková ještě neumřela, tak ji taky pozveme,“ popsala Naďa svou folkovou přítomnost.

I když návštěvníků přišlo hlavně v sobotu hodně, Pavel Kopřiva uvažuje o změně termínu festivalu. O víkendu se totiž konal také obří festival Colours of Ostrava.