Některé ze zaniklých vesnic Slovácka ležely natolik blízko k sousední vsi, že se jejich název zachoval „u sousedů“. Jedním z těchto případů je osada Spinek. Vesnice tohoto jména neexistuje minimálně čtyři sta let, ale stejnojmenná ulice je dodnes ve Vnorovech.

Další díly sériálu čtěte vpravo

„V době pobělohorské v nejsevernější části současné obce stála ještě osada Spinek, o němž se nám dochovala poslední zpráva z roku 1589. Dnes nám tuto zaniklou osadu připomíná jen ulice Spinek a polní trať Spinecko,“ píše se na vnorovském webu v sekci o historii.

Za tisíc kop

Historie Spinku byla s Vnorovy úzce spjatá. Text na vnorovských internetových stránkách vzpomíná kromě jiného rok 1378, kdy „Albert ze Šternberka dává a stvrzuje své manželce Anežce celou vesnici Boršici s opevněním, celou vesnici Spinek a vesnici Vnorovy se všemi vlastnickými právy. To vše odhadnuto na 1000 kop pražských grošů.“ To by měla být první písemná zmínka o osadě Spinek, ale i o kostele vnorovském. Fakt o první zmínce potvrzuje i historik Vladimír Nekuda.

Zaniklá osada je několikrát vzpomínáná i v díle historika Rudolfa Hurta Veselí nad Moravou – Dějiny města. Stejně jako Vnorovy, ale i další obce, přecházela během své historie od majitele k majiteli. Většinu času patřila k veselskému panství.

„Po smrti Heřmana z Vojslavic prodali jeho synové Jan a Václav z Vojslavic roku 1526 veselské panství: hrad a město Veselí s předměstím, mýtem, farou a vesnicemi Břehy, vinicemi a vinným desátkem, Zarazice s vinicemi, ves Spinek s rybářskými břehy a dvorem poplužním a lánem panským, Písek se dvorem a vinicemi Hynkovi Bilíkovi z Kornic, který své sestře Johaně pět set zlatých a Bohuslavovi ze Zovla dva tisíce zlatých moravských na statku tom zapsati dal a zároveň Kunu Vilima z Kunštátu ve společné držení vzal,“ uvádí majetkový záznam Hurt. „V tom čase byl Spinek z větší části pustý po uherských vpádech, a jak vyplývá z kupní smlouvy, spinečtí rybáři byli nakonec posledním pozůstatkem po této vsi, která se rozkládala mezi Zarazicemi a Vnorovami,“ dodává historik.

Hynek Bilík z Kornic byl moderní pán. Za jeho vlády zaznamenalo panství v letech 1526 – 1551 velký rozvoj rybnikářství, které zažívalo v té době rozmach na mnoha místech Slovácka. To zřejmě definitivně ukončilo naděje Spinku na obnovení. Se svými rybníkářskými novotami začal Hynek u Vnorov. Tam zřídil dva rybníky. „Není vyloučeno, že na podnikavého Hynka doplatila i sama ves Spinek, o níž také po této době nic nevíme,“ poznamenává v knize Hurt.

Vladimír Nekuda objevil v zemských deskách poznámku ještě z roku 1626. V té době už samozřejmě jako pustou.

Folklorní soubor

Jestliže vnorovský web uvádí, že připomínkou zaniklé vsi je jen jméno jedné z vnorovských ulic a název polní trati, není to úplně pravda. Více než živou připomínkou je také tamní folklorní soubor Spinek a jeho mládežnická část zvaná Spineček.

Soubor vznikl v roce 1987 a sdružuje asi osmdesátku členů, tanečníků, muzikantů a zpěváků mužského a ženského sboru.