Ve Strážnici se jich sešlo kolem sto padesáti. Dorazili tam na akci Strážnice 1809. Oblehli zámecký park, kde si postavili ležení i areál Muzea vesnice jihovýchodní Moravy. A lidé se kochají. Připravené jsou ukázky výcviku armád, vystoupení bubeníků i práce s vojenským zápřahem. Vrcholem dne je však bitva mezi Ruskem, Francií a Rakouskem.

„Dnešní akce je takovou pozvánku na bitvu u Znojma 1809, my se zde ale retrospektivně vracíme do roku 1805. Rakouská armáda v té době postupuje a stahuje se ke Slavkovu, kde jak je samozřejmě známo vyhraje Napoleon. V této bitvě ale nelze říct, že byl někdo vítězem, Francouzi spíš tlačili Rakušany, kteří odešli, byl to takový taktický ústup," připomíná historii organizátor akce Ivan Vystrčil.

Právě tento muž v napoleonské uniformě je zároveň producentem filmu nesoucím název Moravské Elegie, jehož část se před časem v areálu skanzenu natáčela. Film vypovídá příběh vojína Jana Nepomuka Prokeše, mladého muže, který musel na přelomu 18. a 19. nuceně vstoupit do vojska a bojovat ve válkách za Napoleona. A právě díky němu začala spolupráce, která vyústila v akci, při které se vinohradnickým areálem prohánějí muži na koních a střílí se z děl. A to vůbec poprvé.

„Několik let již spolupracujeme s kluby vojenské historie, které se věnují první a druhé světové válce. S érou napoleonských válek je to ale naše první zkušenost a musím přiznat, že to na mě udělalo velice dobrý dojem," neskrývá nadšení ředitel Národního ústavu lidové kultury Martin Šimša.


Více si přečtete v úterním vydání týdeníku Slovácko.

ZUZANA ČERNÁ