Od čtvrtka do neděle se na pódiích v amfiteátrech zámeckého parku letos vystřídají v celkem pětatřiceti pořadech na dvě tisícovky účinkujících.

Strážnické brány se opět otevřely. Čtyřdenní maratón tradiční lidové kultury nejen moravské, české a slovenské obohatí také perličky v podobě exotických vystoupení. Svá vystoupení předvedou soubory z Uzbekistánu, Turecka, velké Británie i vzdálené Jižní Koreje.

„Určitě si každý v nabitém programu vybere to své,“ věří jedna z hlavních organizátorek Ludmila Horehleďová. Podle ní je velmi těžké vypíchnout mezi řadou vynikajících pořadů pouze jeden.

„Přesto bych ráda pozvala na sobotní večer třeba na tradiční Strážnickou svajbu, na kterou se připravuje snad celá Strážnice,“ nalákala Horehleďová.

Hlavním lákadlem bude nejen sobotní slavnostní defilé účastníků městem, ale zejména finále soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku.

Slavnost folklóru ve Strážnici, o který je podle organizátorů potěšitelný rostoucí zájem zejména ze strany mladých lidí, má v tomto roce už úctyhodných čtyřiašedesát let. Letošní novinkou je to, že festival Dětská Strážnice 2009 je poprvé součástí mezinárodního folklórního festivalu.