Akordeon dřív asi až tak exotickým nástrojem nebyl. Na jednu stranu folklor hospody, na druhou oblíbenost u spřátelených vojsk. Jak jste se ke hře na harmoniku dostala vy?

V mé bývalé skupině Česká Disharmonie byl povolán harmonikář sloužit lidu. A já, jakožto jediná v partě ovládající, alespoň částečně, klavír, jsem byla vybraná jako jeho zástup. Půjčil mi harmoniku a všemožně mě přesvědčil, že je to strašně jednoduché. Tak jsem se s tím nějak poprala, byť začátky, kdy jsem se tvářila, že přesně rozumím mechanice, byly krušné. Nerada dělám věci nepořádně, dost jsem se proto styděla. Nicméně jsem taky vytrvalá, tak jsem to nakonec nějak zvládla, ačkoli bych svůj styl nazvala spíše klavírním.

Určitá část muzikantů si hodně potrpí na kvalitu nástrojů a latinu kolem. Kolik nástrojů používáte? Máte nějaký excelentní (sběratelský) kousek?

Já si potrpím hlavně na zdůrazňování, že jsem amatér a samouk, a tak některým muzikantským důležitostem nerozumím. Nástrojů mám několik, hlavně z citových důvodů. První, v bazaru koupenou Lignatonku, která se mnou projela ty nejstrašnější kluby bez možnosti jakéhokoli slušného ozvučení. Hónerku, odkoupenou od Supa 2, která je úžasná, ale taky úžasně starobylá, takže se neustále rozlaďuje. A mrňavou, od kamarádů z Vídně 
z blešáku dovezenou, na které je jen nápis Veronika. Pak ty koncertní. Dopracovala jsem se k jedné nové (Weltmaister), která je bezvadná, ale vzhledem k dlouhodobým problémům s ramenem krapet těžká. A malou Delicii, která byla původně koupená do divadla a teď jezdí se Sestrami.

V našich končinách je populární cimbál a ladění ostatních muzikantů dle tohoto ne zcela přizpůsobivého nástroje. Jsou podobné problémy i s akordeonem?

Sestry naštěstí nejsou akademici, takže si hraju prostě podle svého, naladěného. Vím ale, že třeba Pecan od Divokého Billa to pořád řeší. A pokud vím, stejně nic nevyřešil. Harmonika je prostě držka.

A jak je to vlastně s časem: dá se harmonika „přehrát"? Nebo snad existují nějaké historické kousky, které si virtuosové půjčují za velký peníz?

Tak to tedy opravdu nevím. Já bych se bála na virtuosní kousek i šáhnout, abych ho náhodou neušpinila. Jediné, co vím, že staré harmoniky se špatně a ne moc trvale ladí. Důvodem je, že hlásky jsou uložené ve vosku, který je choulostivější na kde co…

Přece jen hrajete na mírnou exotiku. Navíc sama žena mezi muži… Co váš podíl na tvorbě kapely? Nosíte náměty? Vznikají některé kousky s výhledem na výrazné slovo akordeonu ve skladbě?

Spousta ženských je schováno v zákulisí. Můj podíl je přiměřený. Po několika marných pokusech jsem zjistila, že jsem šikovnější na jiné věci, takže, když kytaristi nebo Magor donesou písničku, snažím se ji poctivě okomentovat a hraju ji s nimi na zkouškách pořád dokola, až je to to pravé. Harmonikové party dělám sama a už mě nechají mluvit i do aranží sborů (hlavně těch dívčích). Nicméně vždycky se pak musím trochu durdit ve studiu, protože té harmoniky je tam pořád málo. Když i zvukaři jsou kytaristi, je to těžké.

Jedna věc je živé hraní, kde je určitá míra syrovosti záměrem. Druhou stranou je nahrávání ve studiu. Patříte se svým nástrojem k těm jednodušším položkám?

Nahrávání ve studiu mám ráda a většinou už to máme natolik odzkoušené, že to není žádný problém. Víc mě trápí zpívání, protože jsem permanentně lehce podladěná. A navrch neumím takové ty zpěvácké kvíle, což se od sboru někdy požaduje.

Fanánek nedávno prohlásil něco ve smyslu, že studiové nahrávání se vzhledem k nákladům a návratnosti pomalu stává spíše drahým koníčkem. Jak to v kapele vidíte do budoucnosti?

To je naprostá pravda a je to jen ke škodě, protože člověk jaksi nabude dojmu, že to ani nemá moc smysl. Přitom, když někdo vyrobí židli, taky mi ji nechce dát zadarmo. To je ale debata na dlouho. V dnešní době lidi nechápou, proč by si to nemohli vzít, když si to berou všichni. Jsme tedy nuceni myslet na desku spíš jako na reklamu. Teď jsme mluvili o nějakém internetovém prodeji, ale já jsem, trochu záměrně, dost mimo počítačovou realitu.

A představa o hraní do budoucna? Zatím jde asi o hlavní položku vaších příjmů. Chystáte přesuny výdělečných aktivit?

Dokud mi neupadne rameno, bude to rozveselovat lidi a mě těšit, budu hrát. Ale jinak pracuju s dětmi, otevřeli jsme volnočasové centrum a snažíme se, aby vzkvétalo. Už dneska se musím ohánět, abych tu svou partu nějak utáhla.