Unikátní soubor výtvarných prací je k vidění v hodonínském Regionálním centru, tedy v budově staré radnice, do konce srpna. „Oldřich Pinda žil bohémským životem. Řada jeho skic vznikla v lužických i hodonínských restauracích a hospůdkách, kam si čas od času zašel pro trochu té tekuté útěchy,“ zavzpomínal básník Zdeněk Janás na kamaráda, který v roce 2013 zemřel.

Lužický rodák, patriot a především malíř, kreslíř, grafik a autor drobné plastiky se narodil v říjnu 1952. „Od útlého dětství jej lákalo kreslit vše, co viděl kolem sebe. Postupně v sobě objevoval výrazný talent, který později zúročil v technice malby. I když neuspěl při pokusech o plnohodnotné výtvarné vzdělání, svou pílí a vytrvalostí se vypracoval v autora osobitých výtvarných děl a dílek,“ uvedl další z Pindových přátel Jan Herman.

Lužický malíř těžce nesl svůj životní úděl. V důsledku dětské obrny a následně i autohavárie se totiž už ve třiceti letech stal invalidním důchodcem. „Proto se začal výtvarnému umění věnovat plně, s vášnivým zaujetím. Byla to pro něj možnost, jak alespoň ve chvílích tvorby zapomenout na to, co ho trápilo, a na druhé straně vyjádřit své nejniternější pocity,“ připomněl Herman.