Za necelých deset tisíc korun jej doslova na koleně a bez sponzorů na běžnou ruční digitální kameru natočili a premiérově uvedou už tuto sobotu ve dvacet hodin jako snad první premiéru studenstkého filmu v hodonínském Kině Svět čtyři vysokoškoláci. Dva z tvůrců pocházejí totiž právě z Hodonína. Na mušku si v dokumentu, ve kterém vystupuje i Alexandr Hemala, herec a dabér Pavel Rímský, či maďarský zpěvák Zoltán Nagy, vzali přitom také osobnost z Hodonínska. Jim totiž tvorba neofolkaře Petra Avantgardy Jurečky doslova učarovala, přestože o něm u nás téměř nikdo neví.

„O prázdninách jsme si udělali výlet a vydali se do Maďarska. Chtěli jsme tam zmapovat krátkou etapu putování tohoto neofolkaře po východním Maďarsku i jeho zakotvení v Budapešti, kde Petr Avantgarda Jurečka našel spoustu příznivců a obdivovatelů,“ nastínil jeden z tvůrců filmu Petr Šprincl.

Právě on dostal nápad natočit dokument, jehož děj poetickou formou podkresluje text čtený hercem Pavlem Rímským. „Pracovali jsme na tomto filmu o jednom z protagonistů experimentální hudby více než rok. Animace jsou dílem mého kamaráda také z Hodonína Mojmíra Měchury. Spolupracovali s námi ale i dva naši dobří kamarádi z JAMU a FAMU, a to na scénáři a střihu,“ popsal čtyřiadvacetiletý režisér dokumentu Šprincl. Ten právě dokončuje studium Dějin umění v Olomouci.

Ve filmu, který mapuje nejen počátky neofolkařské dráhy svérázného Petra Avantgardy Jurečky, ale zejména jeho maďarské období, se objevují také komentáře Romana Holého ze skupiny J.A.R., či například herce Jana Šťastného.

Tvůrci filmu věří, že jejich dílko přitáhne do Kina Svět za čtyřicet korun spoustu diváků. Na jeho premiéru přijede totiž do Hodonína také speciální host – hlavní protagonista Petr Avantgarda Jurečka.

„Už v dubnu jej poté odvysíláme v pražském kině Světozor,“ uvedl Petr Šprincl. Ten ještě dodal, že by se se svým dokumentem rádi prezentovali také na Fresh filmu v Karlových Varech. Po samotném odvysílání v Hodoníně chtějí tvůrci každý sám za sebe předvést divákům, co každý z nich v rámci své budoucí profese vlastně dělá.