Podle svých slov se vyžil hlavně v první části knihy, kde vyjádřil svůj niterný vztah k rodnému Horňácku a jeho obcím. V první kapitole Cesta krajem autor čtenáře provází chodníčky vzpomínek po důvěrně známých pěšinách přírodou bělokarpatských luk i lokalitami devíti horňáckých vesnic. V následující části knihy se zaměřil na osobnosti kraje, které se podílely na tvorbě zdejšího kulturního prostředí. Významný je více než stostránkový dialektologický nářeční slovník Horňácka.

Materiál čerpal autor z pozůstalosti Vladimíra Pavlíka, který působil ve Velké nad Veličkou v první polovině dvacátého století. Provozoval na Horňácku veterinární praxi, sbíral lidová rčení a zaznamenával význam slov horňáckého dialektu.

Pavlík slovník uspořádal a doplnil o některé typické hovorové fráze, ve kterých se pojem používal. „Byla to opravdu mravenčí práce, ale chtěl jsem, aby to pro čtenáře bylo srozumitelné,“ vysvětluje autor knihy.

Knížka Putování po rodném kraji očima vzpomínek vychází v nákladu pět set kusů. K dostání bude v infocentrech, knihovnách,v některých knihkupectvích a na obecních úřadech okresu Hodonín.

MARIE BUDÍKOVÁ