Expozice nese název Horská krajina. „Galerie vybrala převážně mé snímky ze slovenských hor, Tater či Fatry, ve výběru se nacházejí i švýcarské Alpy. Jsou to místa, která jsem navštívil, když jsem byl mladší a čipernější," přiblížil čtyřiaosmdesátiletý fotograf.

Ten v současnosti žije i s manželkou v rodném Svojanově u Bouzova. „Po horách jsem vždycky rád chodil, když jsem si vydělal nějaké peníze, tak jsem si v antikvariátu koupil spolehlivý měchový fotoaparát Super Ikonta. Od té doby jsem fotil a fotím doposud," uvedl umělec s tím, že pro některé snímky vystoupal na hřeben pohoří klidně i třikrát. A to ještě za deště.Václav Kopka vystavuje své fotografie v hodonínské Galerii výtvarného umění.Zdroj: DENÍK/Petr Turek

Mezi v Hodoníně vystavovanými díly jsou snímky, které nesou jména například Zima ve Velké Fatře, Vítěz, Návrat z nebe či Kočka a myš. „Skrývá ohromný zážitek z výjezdu na hřeben Malé Fatry lanovkou. Zhruba v polovině cesty se z orosené louky vynořil mrak, který vytvořil podobu běžícího zvířete, a před ním se objevilo něco, co ho honí. Kolegyně ob jednu sedačku si toho ani nevšimla," přiblížil autor vznik snímku.

Ten je stejně jako ostatní černobílý. „Barva totiž fotografie odvádí od hlavního motivu. Černobílá je pro mě v podstatě grafikou, a ta nutí tvůrce ke zjednodušení, hledání podstaty záběru a umožňuje soustředit se na jádro věci a problém, kvůli kterému se dělá," vysvětlil Kopka.

V současnosti jako penzista především okopává zahradu a fotografuje. V hledáčku má svou téměř tříletou vnučku. „Jsou to nenucené záběry, které bych nikdy neudělal, ani kdybych je aranžoval. Jde o snímky přibližující různé lotroviny, které vnučka dělá," pousmál se dědeček.

Díla Václava Kopky jsou v Hodoníně k vidění do poloviny listopadu.

Václav Kopka vystavuje své fotografie v hodonínské Galerii výtvarného umění.Zdroj: DENÍK/Petr Turek