„Cesta a samotný festival byly pro folkloristy velmi náročné, ovšem získané zážitky a zkušenosti jsou neocenitelné. Zejména proto, že Alžírsko patří k zemím, které nejsou návštěvníkům běžně otevřené,“ řekla Monika Frantová z Národopisného souboru Velička.

Lidé, žijící ve městě Sidi Bel Abbes, které je jedním z hlavních tamních center kultury a lidového umění, si podle Frantové nevzpomínali, že by někdy v Alžírsku viděli český národopisný soubor.

„Ačkoli festival nebyl soutěžní, Velička přece ocenění získala. Ke konci pobytu byla skupina usměvavých tanečnic, veselých tanečníků a za každých okolností hrajících muzikantů průvodci vyhodnocena jako nejsympatičtější kolektiv na festivalu,“ uvedla Frantová.

Soubor ovšem nezaujal jen tanečním projevem a spontánnost při vystoupeních, ale také tradičními horňáckými kroji. „Několikrát denně jsme slýchali, že v krojích vypadáme jako andělé,“ zavzpomínala Frantová.

Mezinárodního festivalu se zúčastnilo dvacet šest souborů ze šestnácti států z Afriky, Asie a Evropy. „Festivalový program byl poměrně náročný. Prohlídky města a okolí střídaly folklorní konference a exkurze, každý večer vystoupení o délce minimálně dvaceti pěti minut, každou noc beseda u afrických bubnů,“ přiblížila Frantová. Mezi tím čekalo soubor ještě natáčení živého vystoupení pro alžírskou televizi, rozhovory pro tisk a rozhlas, fotografové a nadšení fanoušci všude kolem.

„Folkloristé se jistě oprávněně cítili jako filmové hvězdy, neboť kromě novinářů je na každém kroku provázela ozbrojená ochranka a státní i tajná policie, nezbytný byl také průvodce-tlumočník,“ nastínila Frantová.

České publikum bude mít možnost poznat alžírský folklor už 23. srpna, kdy bude alžírský soubor Jil el Mousalaha hostovat v rámci folklorního festivalu Ozvěny Horňácka, na kterém samozřejmě nebude chybět Národopisný soubor Velička.