V muzeu jsou hodiny od empíru až po zánovní budíky
Kyjov - Jakým vývojem prošel vzhled hodin v posledních dvou stoletích lze vidět na výstavě Vlastivědného muzea v Kyjově. To představuje všechny druhy těchto přístrojů, které má ve svém depozitáři. K vidění jsou ty náramkové či budíky, které možná ještě leckdo má doma, ale i vzácné kusy z 18. století.
„K nejvzácnějším kusům patří empírové hodiny, které nám v roce 1945 daroval neznámý dárce. Velice vzácné jsou hodiny podlahové, jejichž stroj a ciferník pochází z piaristického kláštera, ale nedochovala se skříň hodin. Ta byla ze začátku 20. století znovu vyrobena a hodiny byly zrekonstruovány do nové skříně," uvedla vedoucí muzea Blanka Pokorná. „ Máme tady také jednu zajímavost, jsou to docházkové hodiny z kyjovské cihelny asi ze čtyřicátých let minulého století. Bohužel se nezachoval značkovací strojek, ale pouze hodiny, které měřily čas," dodala vedoucí muzea.
Na výstavě se lze také dočíst zajímavosti o výrobcích, kteří mají ve sbírce muzea větší zastoupení. Jde o notoricky známou značku Prim, ale také o německou firmu Kienzle, která byla založena na konci prvního čtvrtletí 19. století a funguje dodnes.