„V kostelech platí úředně doba vánoční až do 11. ledna. Takže naše vystoupení opožděné rozhodně není,“ vysvětlil dirigent Mario Kudela z Komorního orchestru města Kyjova. S orchestrem, pěveckým sborem Carmina vocum a žáky ZUŠ Kyjov předvedl v sobotu v Kostelci osm klasických skladeb s vánoční tematikou.

Komorní orchestr do Kostelce zajíždí v tuto dobu pravidelně. V tamním kostele zazněly tentokrát skladby J.A.Plánického, Vivaldiho, J.J.Ryby, Mozarta či E.H.Griega. Třešničkou na dortu byla ovšem Missa in F – Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus, Agnus od J.H.Blahacka, která zazněla na závěr.

„Není tak posluchačsky náročná, protože je to vlastně klacististní lidová hudba. Jako domácí jsem měl tu čest ji sám dirigovat,“ potěšeně konstatoval kostelecký člen orchestru Radek Šalša. Skladbu poprvé v sobotu uslyšeli nejen Kostelečtí.

„Byla to opravdu velká premiéra. Dříve jsme neměli noty. Dostal jsem se k jedné staré partituře, kterou jsme museli přepisovat do dnešní podoby,“ objasnil jedinečnost skladby Kudela.

Vychutnat vánoční atmosféru mohou zájemci na Kyjovsku ještě i v neděli. Ve 14.00 začíná ve vracovském kostele koncert vánočních skladeb místní skladatelky Zdeňky Čonkové. Hodinu poté vystoupí Mužský sbor Malina z Kozojídek při benefici pro Haiti v ježovském kostele a nakonec zazpívají Mužáci z Mutěnic v kyjovském kostele, a to od 15.30.