„Popudem k plánu na obnovení loutkového divadla byly informace místních pamětníků, že ve Velké nad Veličkou mělo loutkové divadlo dlouholetou tradici, která bohužel zhruba před čtyřiceti lety zanikla,“ uvedl v tiskové zprávě občanského sdružení Petr Lukeš s tím, že velické loutkové divadlo působilo v přísálí místního kulturního domu už v polovině minulého století.

„Činnost postupně zanikla a ze zařízení loutkového divadla se dochovala pouze originální sada loutek o počtu šestadvaceti dřevěných marionet, které zůstaly uskladněné v místní mateřské škole. Všechny byly bez vodících systémů a ve špatném technickém stavu,“ dodal Lukeš.

To byla příležitost pro členy Futer Martinu Šalomounovou a Vincenta Aranagu, kteří se jak výrobě loutek, tak i hraní loutkového pouličního divadla v minulosti věnovali. Obecní úřad ve Velké nad Veličkou, který je majitelem loutek, jim marionety před rokem k restauraci i hraní divadla zapůjčil. „Bohužel prostory, kterými oba disponujeme, restaurování nevyhovovaly, i proto jsme rádi, že se nám podařilo získat vhodné místo,“ uvedla Šalomounová. Jak doplnila, na první představení se mohou diváci těšit už o letošních Horňáckých slavnostech.

Futra, která se o záchranu loutek a zprovoznění divadla snaží od konce roku 2010, našla nový prostor v domu Fňukalovo z roku 1881. Protože se jedná o památkově chráněný objekt, na své využití čekal poměrně dlouho. „Nápad, se kterým občanské sdružení přišlo, se nám zdál smysluplný, už jen proto, že je určený dětem. Samozřejmě ale podmínkou pronájmu je i to, že se Futra budou o objekt starat,“ uvedl starosta Velké nad Veličkou Jiří Pšurný. Obec se ale do zvelebení více než dvě stě let starého objektu také zapojí. „Stav domu sice není až tak špatný, přesto chceme do začátku získat dotace alespoň na pořízení nové střechy,“ dodal starosta.

S opravami do budoucna počítají také Futra, která doufají, že s novým zázemím se rozšíří i aktivity sdružení. Vzniknout tak má nový prostor ke vzájemnému setkávání a spoluprožití divadelního zážitku jak pro diváky, tak pro divadelníky. „Projekt sestává nejprve z restaurování loutek a výroby kulis a dalších loutek, dále z nácviku divadelní hry a jejího předvádění,“ odkryl Lukeš.

Loutkové divadlo se zaměří především na tradiční horňácké pohádky, ale i svůj původní repertoár či nové autorské projekty. „Dílna, která vznikne, bude otevřena zájemcům o řemeslnou a slovesnou tvorbu,“ řekl Lukeš a dodal, že tvůrci loutek či loutkoherci se mohou státi i zájemci, kteří nejsou členy sdružení.