„Myslím, že o něm vědí spíše starší lidé nebo folkloristé. Martinu Zemanovi se podařilo přitáhnout k nám do obce Leoše Janáčka. Jeho rodný dům na náměstí byl středobod kulturního dění,“ uvedl nynější starosta Velké nad Veličkou Jiří Pšurný.

Známý rodák z horňáckého centra má na kontě přes tři tisíce zaznamenaných nápěvů, písní i tanců. Částí zápisů disponuje Ústav pro etnografii a folkloristiku v Brně. Další má Národní ústav lidové kultury ve Strážnici a díl osobních záznamů z majetku rodiny přešel do sbírek muzea ve Veselí nad Moravou.

„Během vzpomínkového koncertu zazní skladby Bacha, Janáčka, Zemana a další. Patří mezi nejvýznamnější osobnosti naší obce,“ poznamenal starosta.

Martin Zeman se narodil v roce 1854 a zemřel rok po ukončení první světové války. K hudbě ho vedl otec a tak mladý muž kromě práce na hospodářství věnoval volný čas právě muzice a vzdělání. Už jako malý hrával na klarinet a housle.

Vrcholem snah o prosazení Horňácka za hranicemi regionu byly přípravy k účasti na Národopisné výstavě českoslovanské v Praze. Psal se rok 1895 a ve Velké se tehdy uskutečnila místní národopisná slavnost.

Koncert se uskuteční v neděli ve čtyři hodiny odpoledne.