Verbíři z Kyjovska změřili včera své síly ve Vacenovicích v sále hospody u Letochů. Krojovaní šohaji křepčili za doprovodu kyjovské cimbálky Javor. Letošní soutěž O nejlepšího tanečníka verbuňku kyjovského Dolňácka pořádala vacenovská Národopisná společnost. „Soutěž jsme připravili po pěti letech, pro diváky je zajímavější, když není každý rok na stejném místě. Pro nás je akce otázkou prestiže. Je to velká kulturní událost.“ řekl ředitel společnosti Miroslav Blahušek. Letos se ve Vacenovicích sešlo na podiu dvanáct tanečníků kyjovského verbuňku. „Letos je to slabé, obyčejně máme tak dvacet verbířů,“ dodal Blahušek. Vítězem soutěže se stal Jakub Džubera z Kyjova. „Soutěž jsem vyhrál i posledně, takže letos jsem titul nejlepšího verbíře obhajoval. Lidovému tanci se věnuji už od dětství. Nijak zvlášť netrénuju, chodím na zkoušky souboru a různé folklorní akce,“ řekl Džubera.

 

Verbíř chtěl zapůsobit na ženy

 

Vítěz automaticky postupuje do soutěže verbířů ve Strážnici. I tady bude Džubera obhajovat prvenství z loňska. Cenu diváků získal Petr Harca z Vacenovic. Jeden hlas od diváků dostal i průvodce odpolednem Ladislav Šimeček, který včera vůbec nesoutěžil „Ďěkuju za hlas, dostal jsem ho asi za to, jak tady mávám rukama.“ vtipkoval z podia Šimeček. V porotě seděli bývalí verbíři z Kyjovska včele s předsedou Tomášem Machalínkem. „Verbuňk se tančíval, když odváděli chlapy na vojnu. Časem se přenesl na lidové veselice, kde chtěli tanečníci zapůsobit na ženské. Třeba tím jak vysoko vyskočí nebo jak rychle zatancují nohama,“ vysvětlil Machalínek, který se verbuňku dřív věnoval a ještě dnes si rád zatancuje na hodech.

 

Tanec šohajů je už i v UNESCU

 

Tento rychlý moravský tanec byl loni zapsán na seznam nehmotných památek UNESCO. Verbuňk je fyzicky náročný tanec, ve kterém se střídají klidnější pasáže s působivým rychlým křepčením. Samotné vystoupení začíná předzpěvem, po něm následuje cifrování, při kterém šohaji vyskakují do výšky a dělají náročné figury v podřepu. Tanečník musí vystupovat v kompletním kroji. Důležitý je hlavně klobouk, který musí dobře sedět. Čistotu tance hlídá Ústav národní kultury. Cifrovat se šohaji učí většinou v různých folklorních souborech, své schopnosti mohou měřit v oficiálních soutěžích, ale i v létě na hodech. Na Slovácku se tancuje několik druhů verbuňku, které se liší různými figurami. Tanečníci z celého Slovácka se každoročně setkávají v polovině léta na soutěži ve Střážnici.