„Je to hlavně taková zábava, ve které je místo pro příhody ze života vesnice, ale upozorňuje i na některé ze současných neduhů ve společnosti,“ uvedl jeden z ochotníků Petr Zábranský. Autorkou hry je místní knihovnice Marie Janíková, která ji sepsala celou ve verších.

Už název „Domanínské aneb Pokračování z minula“ odkazuje na to, že nejde o první podobný divadelní kus. První trampoty uvedli ochotníci z Domanína vloni. Tehdy slavily úspěch, proto nyní přichází pokračování. Premiéra se uskuteční v sobotu 14. ledna 17.00, v neděli 22. ledna v 17.00 bude první repríza.

Sestry a růže

Divadlo nabízí také Žeravice. Tamní ochotnický spolek uvede v místním kinosálu v sobotu v 16.00 pohádku Sestry a růže.

Kdo se chce bavit při tanci, může vyrazit na některý z mnoha plesů, které nadcházející dny přinesou. Z nich nejvýznamnější je reprezentační ples Města Hodonína, který se uskuteční v sobotu od 19.00 v Domu kultury Horní Valy. Reprezentační obecní plesy jsou o víkendu také v Ratíškovicích a Rohatci.

Hned na sedmi místech budou myslivecké plesy: ve Bzenci, Čejkovicích, Radějově, Strážovicích, Šardicích, Tvarožné Lhotě a Vnorovech. Ve výběru je kromě jiného také ples sportovců v Hovoranech či dětský krojovaný ples ve Skoronicích.

Syn slavného otce

Náročnější povahy se mohou v neděli vydat do kyjovské knihovny, kde na ně v 15.00 čeká vyprávění Jana Zahradníčka z Brna. Zavzpomíná na svého stejnojmenného otce, známého básníka, překladatele a vězně komunistického režimu.

Zahradníček byl jedním z obžalovaných ve vykonstruovaném procesu s uměle sestavenou „protistátní skupinou“ (v níž byli mj. Josef Knap, František Křelina, Bedřich Fučík, Václav Prokůpek, Zdeněk Kalista, Ladislav Kuncíř) odsouzen v červenci 1952 v Brně k třinácti letům vězení.

„Část trestu strávil v Brně a v Praze na Pankráci, v Leopoldově a na Mírově. V roce 1956 mu byl trest snížen na devět let. Propuštění se dočkal až po čtyřech letech při amnestii v roce 1960,“ píše se o něm ve Slovník české literatury. Krátce po propuštění ale ve věku pětapadesáti letech zemřel.

Básník byl známý i svou účastí na ilegálním ukrývání rodinných příslušníků generála Ludvíka Svobody.

Byl dvanáctým dítětem z devatenácti, z nichž se dospělosti dožilo pouze sedm. Ve dvou letech utrpěl těžký úraz páteře a hrudníku, když spadl z půdy. V souvislosti s podvýživou a nedostatečnou léčbou se u něj vyvinula těžká kyfoskolióza páteře a tzv. plicní srdce. Následky úrazu se tak pro něj staly doživotními.

Jan Zahradníček je pokládán za nejvýznamnějšího básníka české spirituální poezie a kvůli svému životnímu osudu současně za jednu z nejtragičtějších postav české literatury. Jeho tvorba se vyznačovala silným dramatickým napětím, které má podle odborníků původ v barokní inspiraci, a zároveň je to poezie ve svém tvaru zcela moderní.