„Folklorní sdružení Šardičan založilo v roce 2010 první a zatím ojedinělý folklorní festival mužských pěveckých sborů. Srdečně zveme poslechnout si mohutnost mužských hlasů, dobrou muziku, podívat se na krásné slovácké tance a kroje, pobavit se a samozřejmě i ochutnat dobré víno v obci s množstvím vinných sklepů, kde se pěstuje a vyrábí víno už celých devět století," láká na čtvrtý ročník šardického Folklorního festivalu jeho ředitel Petr Lhota.

Ten začíná v pátek folklorním divadelním představením. V šardickém přírodním amfiteátru vystoupí v pátek a sobotu pět mužských, tři ženské sbory a jeden smíšený, sedm folklorních souborů, z toho čtyři dětské. „Hosty festivalu budou i mladé naděje slováckého folkloru, nositelka ocenění Bronzový zpěváček 2013 a další dva finalisté celostátní soutěže dětských interpretů lidových písní Zpěváček 2013," upozornil Lhota s tím, že za nepříznivého počasí se festival uskuteční v sousedství v Obecní hale Orel.

Doprovodný program nabízí jarmark lidových řemesel, výrobků a vína, ukázku malování ornamentů pískem a představení hasičské techniky. „Po skončení hlavního festivalového pořadu si diváci mohou společně a neformálně zazpívat, pobavit se a zatančit si s vystupujícími sbory v pátek na besedě u cimbálu a v sobotu na festivalové veselici," přiblížil další možnosti ředitel šardického zpívání.

Na to navazuje v neděli odpoledne jubilejní, pětadvacátý ročník, přehlídky mládežnických dechových hudeb na hřišti TJ Baník Šardice. Tam od 14.00 vystoupí DH ZUŠ Klobouky u Brna, DH ZUŠ Velké Pavlovice, domácí Mladá muzika, ověnčená čerstvými vavříny z národní přehlídky dětských dechových orchestrů Čermákovo Vysoké Mýto. Návštěvníci se tak mohou těšit na umění skvělých hudebníků Mladé muziky, jako jsou například Zdeněk Mikel, Ondřej Pavluš nebo Radim Hromádko. Speciálním hostem přehlídky jsou jedineční Kumpanovi muzikanti.

Program výběr

Pátek 14. června:

18.15: Král zbojníků (divadlo)
19.15: Súsedé a my (zpěv z okolí)
20.30: Zpod Děvína (Národopisný spolek Pálava a CM Píšťalenka)
21.30: Na dobrů notečku (beseda u cimbálu s CM Cangla)

Sobota 15. června:

16.15: Zpívali mužáci…(hlavní festivalový pořad např. sbory ze Šardic, Hrozn. Lhoty, Velké n/Vel., Bulhar, Kostelce, Tvrdonic, Vlčnova a Dubňan)
19.00: Volné zpívání
20.00: Do rána bílého (veselice s DH Ištvánci)

Neděle 16. června:

14.00: Přehlídka mládežnických dechových hudeb (+ host: Kumpanovi muzikanti)