„To jsou totiž informace, které nejsou uvedené na žádné vinné etiketě,“ láká do areálu mutěnických sklepů Pod Búdama Josef Vagunda ze Sdružení vinařů Búdy Mutěnice, které akci pořádá.

„Návštěvníci si prohlédnou sklepní hospodářství a mohou si tak udělat obrázek o vinaři, jemuž své uznání za celoroční práci mohou vyjádřit třeba zakoupením vína, které je zaujalo,“ doplňuje Vagundu další z členů vinařského sdružení Ladislav Trávník. Podle něj je Den otevřených sklepů samozřejmě zajímavý i pro vinaře. „Seznámí se s lidmi, kteří jeho vína pijí a poslechne si, jak jeho vína vnímají. Nezřídka se ve sklepě naváží přátelské svazky trvající desetiletí,“ říká.

Půl sta otevřených sklepů

Pod Búdama otevřou v sobotu 24. dubna vinaři téměř padesát sklepů. K těm se návštěvníci dostanou podle mapky, kterou obdrží při zaplacení vstupného společně se skleničkou a poukazem k odběru vína. V každém ze sklepů často zdobených slováckými ornamenty nad vstupem, neboli žůdrem, nabídne vinař čtyři až deset vzorků svých vín v degustačním množství.

„To znamená v množství několika doušků, protože účelem je uchovat si svěžest po celý den a projít rozumný počet vín. Ne neslavně končit hned po návštěvě prvního sklepa,“ vysvětluje s úsměvem Trávník. Osoba, která se bude ve sklepě pohybovat v černé zástěře s logem Vína z Mutěnic, bude nejspíš hospodář. „Toho se mohou návštěvníci na víno vyptávat, protože víno má rádo, když se o něm mluví,“ usmívá se i Vagunda. Samozřejmostí hostitele pak bude nabídka lehkého občerstvení, jakou jsou sýry či škvarky.

„Doporučujeme též víno občas zapíjet vodou, neutralizovat chutě a ředit množství alkoholu,“ přidává rady Vagunda. Něco vydatného k snědku, jako jsou uzené maso či jiné moravské speciaty, bude k dostání také u stánků s občerstvením.

Muzika a nákupy

Po náročném putování po sklepích si mohou návštěvníci zazpívat s cimbálovou muzikou, která mezi sklepy vystoupí od šesti hodin odpoledne. U vinařů bude možné v sobotu a v neděli vína také zakoupit. „Vstupenka obsahuje kupón v hodnotě sto korun, který lze použít pro nákup vína ve kterémkoliv sklepě,“ upozorňuje Josef Vagunda a slibuje, že bude z čeho vybírat.

V Mutěnicích, které jsou svou polohou, půdním podložím a zejména dostatkem slunečního svitu předurčené k pěstování révy a právem jsou tak považovány za srdce slovácké vinařské podoblasti, se daří zejména odrůdám Rulandské šedé, Vlašský ryzlink, Neuburg, Sauvignon, André, Modrý Portugal, Frankovka či Rulandské modré.

„Stačí přijít s přáteli, vyzbrojit se dobrou náladou, odložit všední starosti a mít oči, uši a srdce otevřené,“ těší se na návštěvu mutěnických vinných sklepů, které se otevřou v 10.00, oba organizátoři.