„Snažíme se každý rok tradici vinobraní ve Strážnici držet a zkvalitňovat kulturní program. Myslím si, že se nám to celkem daří. Důkazem je plné náměstí lidí a budeme velice rádi, když v této tradici budeme pokračovat,“ řekl starosta Strážnice Risto Ljasovský.

Na Jubilejním desátém ročníku Vinařských slavností ve Strážnici si na své přišli děti i dospělí. V programu vystoupili například dechová hudba Základní umělecké školy z Veselí nad Moravou, místní soubor Fčeličky, děti se mohly vyřádit v dětském koutku a nechyběl ani tradiční jarmak, kde si lidé mohli koupit burčák, víno nebo upomínkové předměty.

„Je to tady skvělé. Jsme ze Strážnice a na Vinařskou slavnost chodíme každý rok. Je to možnost, jak příjemně strávit odpoledne, protože tady vládne přátelská atmosféra,“ zhodnotil Martin Patinka, který přišel na slavnost s celou rodinou.

V podobném duchu se oslavovalo také v Hodoníně. Pátý ročník hodonínského Svátku vína přilákal v sobotu na Masarykovo náměstí také stovky lidí. „Zájem ze strany vinařů a lidí má stále stoupající tendenci. I přes podobné akce v okolních městech je účast na Svátku vína v Hodoníně vysoká,“ uvedla tisková mluvčí radnice Petra Kotásková.

Letos se při příležitosti oslav vína také posvětili městské insignie, odborná porota vybrala Královské víno, které bude město Hodonín reprezentovat v příštím roce. Nechyběl ani tradiční průvod vinařů a folkloristů v čele s městkými konšeli a římským bohem vína Bakchem.

„Svátkem vína jsme chtěli ukázat, že i Hodonín může uspořádat ochutnávku místních kvalitních vín a navázat tak na tradici svobodného nálevu vína,“ řekla místostarostka Hodonína Zuzana Domesová.

Na Lužické vinobraní sice nepřišly stovky lidí, jako ve Strážnici a Hodoníně, ale podle místostarostky Jany Ambrožové se jedná o přátelské posezení sousedů, spojené s ochutnávkou vína a burčáku. „Naše vinobraní je takovou rodinou záležitostí, protože do jeho přípravy se snaží zapojit všichni, jak jen to jde. Každý rok zde vládne fajn atmosféra,“ popsala Ambrožová.