Dílo představovalo oživlé obrazy legendárního malíře. Jmenovitě autoři nafotili například Úvodnici, Kožichy, Z kostela, Pouť u svatého Antonínka či Vlčnovské dostaveníčko.

Fotografie z přípravy oživlých obrazů, ale i takové, které se do kalendáře nedostaly nyní vystavuje v kyjovské Radniční galerii jeden z autorů Josef Fantura. Ke zhlédnutí je na čtyři desítky fotografií.

„Na přípravě kalendáře jsem se podílel v období tří měsíců, kdy jsem fotil v Hroznové Lhotě, Strážnici a Kyjově. Právě tomu na výstavě věnuji největší část. V kalendáři se totiž prezentovaly dvě, tři fotky. Místním jsem chtěl ukázat i další záběry, které při focení kalendáře vznikly,“ uvedl autor vystavených snímků Josef Fantura.

Na tvorbě originálního kalendáře se kromě něj podíleli fotografové Aleš Kapsa, Miroslav Motyka, Lenka Juřečková a především autorka celého nápadu Jana Trachtulcová.

„Hlavní obrazy jsme se snažili nafotit ve stejných místech, ve kterých je Uprka namaloval. Ostatní jako jsou Úvazy či Šatky jsme fotili různě,“ uvedla před časem Jana Trachtulcová.

Uprkovy obrazy se s modely fotily ve Velké nad Veličkou, Kyjově, na Svatém Antonínku u Blatnice a ve Vlčnově. Snímky vznikaly ale i ve Strážnici, Hroznové Lhotě, Kunovicících či ve Svatobořicích – Mistříně.„Některé z nich se objeví i v publikaci o krojích na Uhersko-Hradišťsku,” doplnil Fantura.

Výstava nesoucí název Josef Fantura – Folklorní motivy potrvá do osmého ledna příštího roku.