Masarykovo muzeum připravilo spolu s radnicí výstavu, která mapuje osudy města. „Velmi zajímavé jsou hlavně dobové fotografie, které zachycují proměny města a jeho vývoj,“ uvedla Miriam Slavíková z Masarykova muzea.

Lidé tak mohou vidět historické fotografie z dob, kdy ještě nebyli na světě nebo také přijít srovnat své vzpomínky s vystavenými obrázky. Součástí výstavy je replika náměstí s kostelem podle podoby, která je vyobrazená na vedutě Dismase Hofera. Ta je přesným topografickým znázorněním výseku náměstí.

Podle ní zhotovili před deseti lety modeláři se studenty hodonínské umělecké školy repliky zobrazených domů, Tak jako ve skutečnosti i v sále Evropa je dominantou radnice kostel. Modeláři ho zhotovili přesně podle kostela Svatého Vavřince.

K vidění jsou také městské pečetě, monstrance s ostatky sv. Vavřince a potvrzovací listina městských práv z dob Jiřího z Poděbrad. Fara půjčila na výstavu obraz svatého Floriána, který hasí hořící Hodonín. „Obraz je zajímavý tím, že po vedutě se jedná o druhé nejstarší zobrazení Hodonína,“ sdělila Slavíková.

Na informačních tabulích se návštěvníci výstavy dozvědí spoustu zajímavostí z hospodářství, náboženství, školství a dalších oblastí lidského života spojeného s Hodonínem od počátků města do současnosti.Výstava připomíná i židovskou menšinu, která ve městě žila až do druhé světové války, stejně jako německá, která odešla po ní.

Muzeum pamatovalo i na děti a připravilo pro ně malou dílničku. Mohou si zkusit, jaké to je psát husím brkem. Omalují si městské pečetě z vosku na papír, přeloží si text ze šestnáctého století. Na nejmenší čekají puzzle nebo omalovánky.

Slavnostní otevření výstavy se uskutečnilo při tříkrálovém koncertu Scholy Gregoriana Pragensis v sále Evropa na Národní třídě v pátek 5. ledna. Návštěvníci si mohou vystavené exponáty prohlédnout až do 2. března.