„Jsou to převážně listiny ze 14. a 15. století. Jde o královské listiny a dále takzvané vidimace. Což je vlastně ověřování a potvrzování pravosti přecházejících privilegií,“ upřesnil ředitel hodonínského okresního archivu Jiří Mráka.

Ten také doplnil, že pikantností výstavy je katovská listina ze začátku sedmnáctého století. „Hodonín a dalších sedm obcí se už tenkrát dohodly na tom, že sdruží prostředky a budou si platit kata,“ upozornil Mráka.

K vidění bylo také poslední znakové privilegium z roku 1908. To bylo městu uděleno i s novým typářem, který sloužil k otiskování pečetě do pečetní látky.

Součástí výstavy byla ale ještě jedna zvláštnost. „Vystavovali jsme také zlatý klíč, kterým se v roce 1904 otevřela nová secesní radnice,“ podotl Mráka.

Originály dokumentů si mohli zájemci prohlédnout prvně. Pergameny totiž nebyly ještě nikdy vystavovány. Prozatím jej viděli jen převážně lidé zasvěcení v oboru. „Pokud jsem měl exkurzi z archivní správy a byli to kolegové archiváři, tak jsme jim samozřejmě pergameny ukazovali,“ přiznal Mráka. Ten vzápětí doplnil, že dokumenty, které se na výstavě objevily, jsou pouze malou částí toho, co archiv spravuje.

Převoz samotných unikátů provázela vysoká bezpečnostní opatření. Pergameny převezla, hlídala a později i odvezla Městská policie Hodonín. „Hodnota vyčíslit nejde. Nejsou to rarity, ale unikáty, čili existuje vždy jen jeden kus. Pro nás je to takový přenos korunovačních klenotů,“ vyzdvihl význam historických dokumentů Mráka.

Nejspíš kvůli vzácnosti měli lidé pouze několik hodin na to, aby si listiny prohlédli. I proto, že si na zájem o pergameny archiv stěžovat nemůže, častější prezentaci na veřejnosti by uvítal. „Myslím, že tak jednou za deset let je to takové správné jubileum, kdy by se pergameny mohly vytáhnout,“ uzavřel Mráka.