„Yvonne Sanchez si milovníci jazzu z Hodonína mohou ještě pamatovat z jejího vystoupení, které se v Hodoníně konalo před několika lety. Tentokrát ale přijede se zpěvákem Jonathanem Ramirezem a velkým sedmičlenným obsazením svého Bandu,“ upozornil ředitel Televize Slovácko Jan Dudek.

Sanchez, která se honosí titulem zpěvačka roku, je staronovou hvězdou festivalu. V roce 2005 zpívala s Danem Bártou. Tentokrát přiveze hudební styl, který je mnohem bližší jejím hudebním kořenům. Zpěvačka s kubánsko-polským původem se narodila v Německu, ale natrvalo se usadila v Česku a díky svému vynikajícímu vokálnímu projevu i latinsko-americkému temperamentu se tady stala jednou z největších nejen jazzových hvězd.

Nebude však jedinou interpretkou festivalu. Především mladé publikum osloví kapela Madfinger. Pokud jste příznivci Monkey Business, tak jste Madfinger mohli vidět jako předkapelu na některém z jejich koncertů. Kapelu tvoří mladí instrumentálně schopní muzikanti v čele se zpěvákem Michalem Svátkem. Otevření jsou všem vlivům současné hudby od moderního jazzu přes funk až k popu. V rámci prvního ročníku Philips Jazz Festivalu v pražské Sazka aréně vyhráli soutěž mladých jazzových kapel.

Mezinárodní podtón, který je na česko-slovenském jazzovém víkendu povinností, dodá festivalu kapela East European Artsamble. Tvoří ji muzikanti nejen z Česka a Slovenska, ale také z Maďarska a Srbska. Na rozdíl od předchozích účinkujících zaujme především příznivce tradičnějšího posluchačsky náročného jazzu. Jejich styl vychází z amerického hadr-bopu padesátých a šedesátých let minulého století.

Dramaturgie česko-slovenského jazzového víkendu vyšla před více než deseti lety z myšlenky přivést na jedno pódium nejlepší české a slovenské interprety především z oblasti jazzu. Původně se konal pouze v Uherském Hradišti, před dvěma lety se ale jedna polovina festivalu přesunula do Hodonína.

Od prvního ročníku se na výběru kvalitních účinkujících podílel především slovenský jazzový zpěvák Peter Lipa, který má bohaté zkušenosti, neboť organizuje také mezinárodně uznávané Bratislavské jazzové dny. Lipa se stal také nejčastějším účinkujícím festivalu. Hráli na něm ale i Láďa Kerndl, Dan Bárta, Ondřej Havelka a Melody Makers, Petra Janů, Hana Hegerová. Vedle známých osobností dává festival příležitost kvalitnímu hudebnímu mládí.

„Z nesmělého projektu se za deset let existence stala samozřejmá součást prázdninového kulturního dění nejen v Uherském Hradišti, ale teď už i v Hodoníně,“ zhodnotil význam festivalu Jan Dudek. Pokud byste nestihli čtvrteční hodonínský koncert, můžete tytéž interprety vidět a slyšel o den později v Sále Reduta v Uherském Hradišti.