„Do roku 2003 jsme hráli jako doprovodná muzika souboru Kyjovánek, se kterým ovšem spolupracujeme i dnes. Za oficiálně první vystoupení a svůj začátek považujeme Slovácký rok, kde jsme vystoupili i s cimbálem," upřesňuje primáš desetičlenné muziky David Vašulka.

Skupinu tvoří převážně chlapci, najde se mezi nimi i několik dívek. „Většina ale hraje na flétny a s nimi často nevystupujeme. Ve stálé sestavě je tak jen jedna dívka, a to cimbalistka. Její účasti si velmi ceníme, protože málokterá muzika je smíšená," říká Vašulka.

Kromě řady tuzemských festivalů vystupují mladí muzikanti v zahraničí. A to nejen v sousedním Slovensku, kde dokonce hrají pravidelně. Dříve se už představili i v jiných evropských zemích. Zahráli také lidem v Rusku a jejich poslední zahraniční návštěva byla na Tchaj-wanu. „To byl jeden z nejzajímavějších výletů. Tamní obyvatelé byli z hudby nadšení. Navíc když tam člověk jede třeba na dovolenou, nedostane se úplně všude. Nás místní vzali na místa, kam bychom se třeba jinak nepodívali," vzpomíná na výlet první houslista cimbálky.

Spolu s Kyjovánkem vystoupili při návštěvě papeže Benedikta XVI. v Brně. „Jako účinkující jsme se dostali do VIP zóny, takže prezident s papežem procházeli asi metr od nás, což bylo určitě zajímavé," usmívá se primáš Frišky.

První album Friška natočila společně se souborem Kyjovánek. Nyní na nové desce už vystupuje cimbálka samostatně. Lidé si poslechnou šestnáct skladeb blízkých Kyjovsku. „Na albu je navíc několik hostů. Takovým stálým je můj děda, který s námi zpívá pravidelně. Všichni vystoupí i na sobotním koncertu," prozrazuje Vašulka.

Nadšení muzikanti už mají plány do budoucna. Chystají se natočit další CD, kde posluchačům nabídnou písně také z jiných míst než z Kyjovska. „A na příští rok zase máme v plánu nějaký větší koncert. Ještě uvidíme, jak to všechno bude," říká Vašulka.

Deset let oslaví Friška společně s Kyjovánkem a dalšími hosty v sobotu v kulturním domě v Kyjově. Program začíná v sedm hodin večer a akci zakončí beseda u cimbálu.