Šátky sloužily v minulosti dívkám i stařenkám jako ochrana před sluncem, deštěm i zimou. Ty nejstarší, takzvané tibetové, jsou ručně vyšívané. Později je vyráběli v manufakturách a v továrnách. Lužický obecní úřad má ve svých sbírkách na 150 šátků, z nichž některé pocházejí ještě z druhé poloviny osmnáctého století.

„Obecní úřad začal se sbírkou v roce 2000, protože jsme potřebovali udělat výstavu k 750. výročí Lužic. Mnoho věcí z výstavy nám zůstalo, a tak jsme se rozhodli, že je budeme sbírat a evidovat,“ řekla autorka výstavy Alena Hájková.

Část sbírky vzniklé díky výročí se obec rozhodla znovu ukázat občanům a Alena Hájková vybrala právě šátky. Všechny vystavené předměty pocházejí z Podluží, a mají proto typické podlužácké vzory. Jednotná je také jejich barva – černá, bílá nebo krémová. Šátky pocházejí většinou z pozůstalosti předků obyvatel Lužic. „Víme, kdy žili, a víme také, kdy zemřeli. Z toho můžeme usuzovat na stáří šátků,“ upřesnila Hájková.

Výstava podle ní dokumentuje také vývoj této součásti oblečení. Dnes je šátek součástí kroje, ale ještě před půlstoletím byste na vesnici sotva našli ženu, která by ho nenosila.

„Nejstarší vzory jsou velmi jemné, ale nejsou tak náročné jako ty novější. Je to dáno nejspíš tím, že ženy a dívky si je vyšívaly nebo malovaly samy. Tištěné vzory z továren mohou být mnohem složitější,“ uvedla Hájková.

Výstavu šátků doplňují drobné keramické výjevy z národopisného života na vsi. Nechybí tu trh, ženský pěvecký sbor, Velikonoce, zabijačka ani zarážání hory včetně cimbálové muziky. Autorkou keramiky je Zdena Zipperová z Hodonína.

„Snažím se vše dělat tak, jak se to odehrává na vesnici. Chlapi pijí, ženské klevetí, mladí tancují,“ ukázala Zipperová na figurky, které představují zarážání hory.

Na trhu najde pozorný divák květinářku, perníkářku nebo zelináře.

„Jde o majoliku. Figurky se snažím malovat co nejvěrněji včetně barvy krojů,“ dodala Zipperová, jejíž keramiku mohou znát také návštěvníci výstavy betlémů v hodonínském domě kultury.

Kromě drobné keramiky vytváří Zipperová také reliéfy, nejčastěji opět krojované, které nalezly využití v mnoha vinných sklepech.

Výstava bude otevřená během Cyrilometodějských hodů, které se v Lužicích konají od 4. do 7. července.