Začátky sboru však nebyly lehké. „V Mutěnicích se chlapi několikrát pokoušeli dát dohromady mužský sbor. Nikdy to ale pořádně nevyšlo, až v roce 2001 více méně na popud místního faráře. Řekl, že jsou tady dobří zpěváci, tak proč se nedáme dohromady," vzpomněl na začátky jeden ze zakládajících členů a současný organizační vedoucí sboru Milan Mráz.

Sbor tak funguje od počátku nového tisíciletí. „Sešla se parta chlapů a už patnáct roků spolu nažíváme a zpíváme. Taky je na nás poznat, že jsme už o patnáct kilo starší," pousmál se Mráz.

Vážně pak dodal, že důležité bylo získat do partie vynikajícího hudebníka a současného ředitele Základní umělecké školy v Hodoníně Josefa Ilčíka. „Díky jeho odbornému vedení má svou kvalitu sbor, který za dobu své existence absolvoval téměř tři sta veřejných vystoupení. Z toho sto padesát doma v Mutěnicích," upozornil zpěvák, který s kamarády potěšil obecenstvo například v Kroměříži, rožnovském skanzenu a dokonce i v Rakousku.

Svým repertoárem se hlásí k Podluží. „Většina písniček, které zpíváme, jsou lidové podlužácké. Samozřejmostí jsou také sakrální skladby. Díky Jožkovi Ilčíkovi máme i upravené moderní písně. Musíme se shodnout, když je píseň dobrá, tak ji zpíváme," nastínil Mráz paletu skladeb, kterými těší své publikum.

Sbor má za sebou jedno album, před deseti lety vydané Okolo Mutěnic. „Nové plánujeme. Už devět let zpíváme pravidelně na vánočních koncertech nejen v Mutěnicích, ale také v okolí. Jezdí s námi i komorní orchestr základní umělecké školy a máme moc hezké pásmo, s tím bychom chtěli natočit nové CD," představil plány umělecký vedoucí Josef Ilčík.

Páteční předhodový večer patřil koncertu, kterým Mužský sbor z Mutěnic slavil patnácté výročí založení. Přitom nenabídl jen své hlasivky, ale také zpěv a doprovod od řady hostů. S mužáky se tak představila cimbálová muzika Grajcar z Dolních Bojanovic, domácí sólisté a sólistky Jana Otáhalová ze Starého Poddvorova a Kateřina Bízová z Týnce. „Je takovou poloviční Mutěňačkou, což trochu poznáte i po hlase," řekl moderátor slavnostního večera, týnecký místostarosta František Čech.

Mužský sbor navíc potěšil příchozí bílým vínem, kterého se mohli napít ze speciálních pohárků, věnovaných jubileu.