Hodiny na nádvoří zámku v Miloticích byly šedesát let jen nefunkční připomínkou historie. Teď si podle nich může celá vesnice řídit čas. Při pohledu na ně si ale musí člověk dávat pozor, aby se nenechal zmást.

„Ty ručičky jsou nějaké divné. Něco mi na nich nehraje, ale nevím co,“ dumal návštěvník Pavel Babiš, který přijel do Milotic až z Bruntálu. Na to, co ho mátlo, ale sám nepřišel.

„Zvláštností hodin je to, že ručičky jsou naopak. Malá a velká jsou obráceně,“ odhalil kastelán Evžen Boček. Dříve prý takové uspořádání ručiček bývalo častější. Vidět ho lze ale už právě jen u starých přístrojů.

Pokud by někdo tápal, kde má hodiny hledat, jsou až u střechy a přímo naproti hlavního vchodu na nádvoří. Je možné je i slyšet. Bijí každou čtvrthodinu. A to na sekundu přesně.

„Původní stroj byl založený na tom, že se každý den chodil natahovat. Byl ale strašně nepřesný. Pokud bychom ho nechali, museli bychom minimálně jednou denně kontrolovat čas a upravovat jej,“ uvedl kastelán.

Nový přístroj už je elektrický a je vlnově napojený na vysílač ve Frankfurtu na Mohanem.

„Je řízený GTF signálem, což zaručuje naprosto přesný chod. Přehazuje si sám letní a zimní čas. Když je výpadek proudu, ručičky se zastaví. Až se ale proud obnoví, ručičky se signálem samy opraví,“ vysvětlil restaurátor Bedřich Hrda, který hodiny opravoval.

Nový ciferník

Kromě nového pohonu musel vyrobit úplně nový ciferník. Samozřejmě podle originálu. Ten už měl odslouženo. Podle kastelána odborníci odhadují, že hodiny byly na zámek umístěné někdy ve druhé polovině devatenáctého století.

Na opravu hodin došlo i díky tomu, že se letos na jaře začala opravovat fasáda na nádvoří. Dostat se k hodinám tak nebyl z lešení větší problém. Z lešení už ale v těchto dnech zůstala jen nejspodnější řada. Fasáda nádvoří je po měsících prací v podstatě hotová. V úterý na místě odborníci rozhodli o barvě arkád, sloupů a patek. Ty dělníci domalují během pár dnů. Definitivní konec je tak otázkou týdne.

Oprava nádvoří vyšla ministerstvo kultury na pět milionů korun. Hlavní budova zámku má tak konečně kompletně opravenou fasádu ze všech stran.