U zrodu festivalu stáli kapelníci Mistříňanky Antonín a František Pavlušové. „Pan Zbořil byl věhlasný kapelník, který působil především na Kyjovsku a Hodonínsku. Byl jsem jeho žák, což znamená, že by bez něj nebylo ani Mistříňanky," řekl Antonín Pavluš, který vedl legendární kapelu pětačtyřicet let. Bohumil Zbořil založil v Miloticích mládežnickou dechovou hudbu a patřil mezi nejvýznamnější osobnosti obce. „Byl velice oblíbený, slušný, inteligentní a tolerantní člověk," vyzvedl Pavluš.

Zbořilovým nástrojem se stala baskřídlovka, na kterou hrál do pětasedmdesáti let. Kromě toho působil jako živnostník – kolář. Narodil se v Miloticích v létě roku 1906, ve své rodné obci také o jednadevadesát let později zemřel.

Pavluš snil o festivalu věnovaném svému učiteli už před deseti roky, tedy při výročí nedožitých sta let. V tom mu ale zabránily těžké zdravotní problémy a následná léčba. „Už je mi lépe a podařilo se mi splnit sen – uspořádat Zbořilovy Milotice, na které jsme pozvali renomované kapely," uvedl Pavluš.

Nedělní odpolední program zahájí domácí dechovka Miločanka. Pak se představí jihočeská kapela Jižani a slovenská Drietomanka. Na závěr zahraje Mistříňanka. Festival bude moderovat dcera Bohumila Zbořila Růženka Dobešová, která v květnu oslavila sedmdesátku.