V pondělí absolvoval v Městské knihovně v Hodoníně vernisáž své první samostatné výstavy. Už od dětství maluje a jeho talent se plně rozvinul v Zeleném domě pohody v Hodoníně, kde přebývá od pondělí do pátku.

„Je to náš jediný samostatný tvůrce, který dokáže svou výtvarnou představu zrealizovat od návrhu až po konečné dílo. Je velice všestranný a usilovný a svou pílí a nadšením dokáže být inspirací i pro nás ostatní,“ chválí svého svěřence vychovatelka Blanka Kmentová, která má v Zeleném domě pohody na starosti právě art–terapeutickou dílnu.

Pracuje téměř se čtyřiceti klienty, nicméně ale jediný Zbyněk Mank tvoří prakticky samostatně. Nejen podle své vychovatelky má velké výtvarné nadání. Někdy se své zálibě věnuje tak intenzivně, že na jediné keramické soše stráví tři dny práce s přestávkami na jídlo a na spaní. Rozhodně si ale nepřipadá unavený.

„Od pátku do neděle, kdy bývá doma, se kolikrát zavře v pokoji a dělá si návrhy. Za jeden nebo dva dny pomaluje celý notes. Ten si pak odveze do Hodonína, a tam podle něho tvoří,“ popisuje víkendový program svého syna Ivana Manková.

Zbyněk je doma v Břeclavi a letos slaví třiatřicáté narozeniny. Kreslením se zabývá už od dětství. Díky možnostem v Zeleném domě pohody k tomu později přibyly i olejomalby nebo keramika. Na žánru mu koneckonců příliš nezáleží. „Nejraději mám hlínu, potom obrazy, různé obrázky kreslím taky přes počítač, maluji návrhy a dělám jiné akce. Rád mám třeba tento obraz, který jsme maloval olejem, a taky tyto výkresy, ty jsem dělal fixem,“ ukazuje na své práce vystavené v předsálí dětského oddělení Městské knihovny v Hodoníně.

Doposud vystavoval na nejrůznějších prezentacích prací mentálně postižených a každoročně přispívá do dobročinné aukce Zeleného domu pohody, kde se jeho dílka velmi dobře prodávají.

Zbyněk účinkoval v hodonínské knihovně také při zahájení měsíce knihy a internetu. Přitom dokázal, že kromě malování umí velmi dobře hrát na tahací harmoniku a tancovat. Jeho umělecký talent je tedy všestranný.

Výstava jeho převážně kreslených a keramických prací bude také celý měsíc knihy a internetu v Hodoníně provázet.