Lidé ze všech koutů tohoto svébytného regionu se sešli, zazpívali si a ochutnali navzájem svá vína. Všichni si udělali čas, aby založili novou tradici, která má posílit vztahy mezi obcemi bývalého panství Ždánice. „Akce je bezesporu přínosem. Posílí sounáležitost lidí. Vesnice kolem nás spolu vždy spolupracovaly, což se po revoluci už tolik nedělo. Chceme to obnovit,“ zhodnotil starosta města Miroslav Procházka. Pořádajícímu Mužskému sboru ze Ždánic proto radnice pomáhala. Vzorem svým obyvatelům šli i zástupci jednotlivých radnic.

Některé starostky a starostové se dostavili v krojích a také vystupovali. Jen příroda organizátorům nepřála. Diváků sice během dne přišlo několik stovek, ale při slunečném počasí jich mohlo být více. Kdo na sobotní procházku vyrazil, mohl se odpoledne schovat v kulturním domě, kde vinaři připravili košt. Na něm se prezentovali odborníci celého Ždánicka společně. Právě společné setkávání i prezentace je to, co si od nové tradice slibuje i její duchovní otec Viktor Kuřímský. Ten o společné akci této oblasti sní už od šedesátých let. Právě tehdy začala pod Ždánským lesem obnova folkloru, který byl do té doby v útlumu. „Ždánicko je samostatná národopisná oblast, má specifika. Patří do Hanácka, přitom je silně ovlivněna Kyjovskem,“ říká Kuřímský. V dnešní době už všechny obce bývalého panství mají své soubory i obnovené kroje a pořádají vlastní veselice či jiné národopisné akce.

Celý region ale čekal dlouho na společnou slavnost, na které by se aktivně podíleli všichni. Právě tím by se měla stát Májová veselice. Letos byla ve znamení folklorního a chrámového zpěvu a také vína. V budoucnosti by měla pojmout i lidové umělce a různá řemesla.