Tomáš Zemánek se díval se po obchodech na stropní světlo, ale žádné se mu nelíbilo. Měl zcela konkrétní představu, co chce. „Tak jsem se do toho pustil sám,“ říká kutil z Náchoda.

Tomáš Zemánek se kdysi vyučil truhlářem, takže nějaké zkušenosti s prací se dřevem má. Ve své dílně našel zbytek spárovky o rozměrech zhruba metr na metr. „To mi dost ulehčilo práci, jinak bych ji musel vyrobit také. Pár hodin jsem strávil vymýšlením a rozkreslování otvorů,“ vzpomíná, čím výroba originálního stropního světla začala.

Bez nářadí by to nešlo

Ačkoliv to vypadá jednoduše, k výrobě takového světla potřebujete docela dost nářadí. Třeba pilu na formátování spárovky. Pokud byste ji ale chtěli vyrobit, musíte mít ještě hoblovku s protahem a svěrky. Na vyřezání otvorů můžete použít přímočarou pilu. Potřebujete také frézku na hranky, brusku, brusný papír na ruční broušení otvorů, vrtačku, pilku na železo na zkrácení hliníkových lišt a nakonec štětec na moření a lakování.

Podívejte se také, jak vyrobit světlo ze starého dřeva a zavařovačky:

Zdroj: Youtube

Výsledný materiál Tomáš Zemánek namořil na požadovaný odstín, a pak několikrát lakoval, mezitím však musel vyměřit otvor a nechat u sklenáře vyrobit mléčné sklo. To poté vložil do připraveného světla a nainstaloval hliníkové lišty.

Zavěšení byl problém

„S elektrikou moc zkušeností nemám. U stropního světla v obývacím pokoje, kde je použitý led pásek, jsem se poradil s kamarádem elektrikářem. Ten mi poradil a doporučil, abych led pásky nalepit na kovovou lištu, která tím bude sloužit taky jako chlazení a pásek by tím měl taky déle vydržet,“ sdílí Tomáš Zemánek vychytávku.

Radek Waltera pro své děti postavil impozantní a netradiční domeček
Kutil dětem postavil originální domek na hraní. Z palet a s houbami na střeše

„Největším problémem ale bylo zavěšení světla. Nevěděl jsem, jak na to. Nakonec jsem to vyřešil háčky v rozích, na které jde světlo docela hezky nasadit a v případě potřeby i jednoduše sundat. Na skle se usazuje prach, a tak ho musíte jednou za čas utřít,“ svěřil se kutil.

„Až budu dělat další takové světlo, tak místo spárovky použiju překližku. Je totiž tvarově stálejší a pevnější. Spárovka má tendenci stále pracovat a objevily se menší praskliny. Jinak jsem spokojený,“ říká Tomáš Zemánek.


Nahrává se anketa …

„Dřevo jsem měl zadarmo, protože to byl zbytek z dřívějška, hliníkové lišty jsem měl také z dřívějška, vyšly asi na 300 korun. Sklo mě stálo 1800 korun, led pásek okolo čtyř stovek. Kupoval jsem také mořidlo s lakem asi za dvě stě korun a háčky na zavěšení stály osmdesát korun,“ počítá Tomáš Zemánek náklady.

Stropní světlo si nakonec „vzalo“ odhadem dvacet hodin.

Facebook Deník Styl je tu pro každého.Facebook Deník Styl je tu pro každého.Zdroj: Deník/Denisa Lottmannová