Předchozí
1 z 5
Další

Dechová hudba skvěle reprezentuje region, říká vedoucí Mladé muziky

Druhé místo z mezinárodního festivalu dechových orchestrů v Barceloně dovezl do Šardic na Hodonínsku dirigent Roman Kohoutek (na snímku úplně vpravo). Ten už více než třináct let vede na tamní základní umělecké škole spolek Mladá muzika, ve kterém účinkuje téměř čtyřicet chlapců a dívek. K hudbě má přitom Kohoutek kladný vztah už od dětství. „Vyrůstal jsem v rodině, kde byl o dechovku vždycky zájem. Můj táta hrával na křídlovku, a když jsem to doma viděl, chytlo mě to, a už nepustilo,“ vzpomíná Kohoutek.

Roman Kohoutek je na fotce zcela vpravo

K Mladé muzice se dostal už zamlada, na trumpetu ho učil hrát její bývalý vedoucí Josef Ištvánek. Když v září 2006 vznikla v Šardicích pobočka ZUŠ Kyjov, s nabídkou stát se učitelem a současně i vedoucím Mladé muziky oslovili právě Kohoutka. Ten podle svých slov dlouho neváhal a nabídku velice rád přijal.

Roman Kohoutek

Na nedostatek lidí ve skupině si nemůže stěžovat. „V Šardicích máme zájemců dost, ale působí u nás i muzikanti z blízkého okolí,“ říká vedoucí. Je to možná i proto, že repertoár Mladé muziky je širší, než by se mohlo zdát. „Kromě klasické dechovky předních moravských autorů hrajeme také různé koncertní skladby nebo skladby pro sólové nástroje. Skladby většinou vybírám já, ale občas mě svým dobrým nápadem inspiruje i některý z muzikantů,“ vysvětluje dirigent. Soubor se přitom nevyhýbá ani moderní populární hudbě, na přehlídce v Barceloně zaujal i úpravou slavné písně Bohemian Rhapsody od skupiny Queen.

Roman Kohoutek

Právě různé soutěže a zahraniční vystoupení baví Mladou muziku asi nejvíce. Na těchto akcích je podle Kohoutka dobře vidět, že muzikanti mají obrovskou motivaci. I díky ní si skupina ze soutěží často odváží i ocenění. V poslední době bylo jedním z největších úspěchů Mladé muziky skvělé umístění ve španělské soutěži Golden Sardana „Příprava na přehlídku byla velmi náročná, protože jsme nejprve chystali vystoupení na Slovácký rok. Hned poté jsme museli nacvičit úplně jiný soutěžní program, na což jsme měli necelý měsíc,“ vysvětluje Kohoutek.

Roman Kohoutek

Ve velké konkurenci souborů z Polska, Chorvatska nebo Španělska dokázala Mladá muzika Šardice získat s druhým nejvyšším bodovým ohodnocením titul "Excellent Golden“. „Byl to skvělý zážitek, moc jsme si to užili. Velký ohlas měli také naše tradiční kroje, ve kterých jsme vystupovali,“ uvádí Kohoutek. I ocenění ze Španělska podle něj dokazuje, že lidová hudba má na Jižní Moravě vynikající tradici a velmi dobrou úroveň. I proto chce vedoucí Mladé muziky u své práce ještě dlouho vydržet. „Naše plány do budoucna jsou jasné – hlavně hrát dobrou muziku a fungovat ještě spoustu let,“ usmívá se Kohoutek.

Roman Kohoutek