Předchozí
1 z 3
Další

Herec ze seriálu Modrý kód by si rád popovídal s hvězdami Mandlovou nebo Haasem

Známý herec, filmový historik i zpěvák Jiří Bartoň z Kyjova je mimo jiné známý třeba ze seriálů Modrý kód, Specialisté či Atentát. Zabrousil však i do spisovatelského odvětví. Společně s Robertem Rohálem napsal publikaci Velká kniha herců první republiky, která se zabývá zajímavými skutečnostmi ze života prvorepublikových hvězd filmového plátna, jako byla Adina Mandlová, Hugo Haas či Lída Baarová. „V černobílých filmech jsem našel něco, co v reálu neznám, ta atmosféra byla plná určité laskavosti a romantiky,“ přibližuje počátky svého zájmu Bartoň.

Jiří Bartoň.Zdroj: archiv Jiřího Bartoně

Na filmech pro pamětníky jej přitahovalo i to, že prostředí a herci jsou mu velmi blízcí. „Měl jsem pocit, jako bych to všechno už znal. Věřím, že existují minulé životy a jsem přesvědčený, že jsem v té době žil,“ doplňuje rodák z Kyjova.

Prvorepublikoví herci byli podle něj velmi egocentričtí. I přesto by se s některými rád setkal. „Myslím, že domluva by s některými asi nebyla moc příjemná, ale rozhodně by mě lákalo popovídat si s Adinou Mandlovou, Jiřinou Štěpničkovou nebo Hugo Haasem,“ svěřuje se Bartoň.

Jiří Bartoň.Zdroj: archiv Jiřího Bartoně

Bartoň studoval divadelní a filmovou vědu v Brně. „Vysokou školu jsem využil k tomu, abych se věnoval svým milostným vztahům,“ směje se. Zároveň ale dodává, že jeho velkou láskou bylo i divadlo: „V divadle jsem hrál kolikrát i místo školy.“

I přesto, že už řadu let žije v Praze, do rodného moravského Kyjova se vrací každé dva měsíce. „Vždy když přijedu, je to pro mě zvláštní, hodně citlivé co se týče vztahů i míst, které mám rád. Trvalo to dva roky, než jsem si jakž takž zvykl. Praha a Kyjov jsou dva úplně odlišné světy,“ uzavírá Bartoň.

Jiří Bartoň.Zdroj: archiv Jiřího Bartoně