Předchozí
1 z 8
Další

Kroje se staly její životní vášní. Na Slováckém roku předvede kroj nevěsty.

Třiadvacetiletá zdravotní sestra Veronika Nováková z Kyjova našla zálibu v udržování krojové tradice. Doma má několik krojů, každý využívá při jiné příležitosti. V některých také vystupuje se Slováckým souborem v Kyjově. „Máme doma kroj parádní, slámkový, lehký, stejnokroj. Ten nejzdobenější je parádní kyjovský kroj, ve kterém vystupujeme se souborem dost často,“ popsala.

Veronika s kamarádkami ze souboruFoto: archiv Veroniky Novákové

Vynosí je také ke klasickým akcím pořádaných v jejím rodném Kyjově. „Každý rok jej vynesu na kyjovské Svatomartinské hody, vánoční besedu, velikonoční besedu, dožínky, stavění máje a spousty dalších akcí. Příležitostí k využití kroje je opravdu dostatek,“ řekla.

Foto: archiv Veroniky Novákové

Nejbližší akcí, kde kroj opět vynese, je Slovácký rok v Kyjově. V průvodu bude reprezentovat Kyjov se svým přítelem. Představí roli nevěsty a ženicha, vynesou tedy svatební kroje. „Já jako nevěsta budu mít černou sukni, bílou zástěrku, rukávce s bílýma kadlema, na hlavě bílé družení. To jsou seskládané mašle a okolo rukou je přehozená vyšívaná úvodnica,“ přiblížila kroj nevěsty.

Veronika s kamarádkami.Foto: archiv Veroniky Novákové

Ženich má na sobě žluté kalhoty, košili s velkými rukávy a korduli. Na hlavě má klobouk ozdobený rozmarýnem, bílými mašličkami a květinkami. Ten den je ještě čeká vystoupení ve večerním programu, kde vystoupí v klasickém kyjovském parádním kroji.

Veronika na hodech jako stárka, Kyjov 2016 Foto: archiv Veroniky Novákové

Nejen že v krojích vystupuje se souborem, ale učí se o ně sama postarat. Když byla malá, tak se spokojila se základním škrobením od maminky a babičky. Chystání parádního kroje, ve kterém vystupuje v současnosti pořád, už vyžaduje větší péči. „Kroj dostává více zabrat, a tak je potřeba častější péče. Pro radu ale nemám daleko, učím se chystat kroje od paní sousedky Jarušky Rybové,“ dodala.

Veronika s kamarádkami ze souboru na MFF Strážnice 2019.Foto: archiv Veroniky Novákové

Proces chystání krojů je u každého druhu kroje jiný a jinak obtížný. „Nejvíce času samozřejmě zabere chystání parádního kroje. Musím naškrobit spodničky, rukávce, kadle. Je tam spousta práce, kterou ještě neumím. Stále se učím od zkušenějších,“ přiznala.

Veronika na hodech jako stárka, Kyjov 2016 Foto: archiv Veroniky Novákové

O folklór se zajímala od malička, jelikož se narodila do folklórní rodiny. „Moje maminka chodila jako malá v kroji a moc ji to bavilo. Když mi byly tři roky, napadlo ji, přihlásit mě do dětského souboru Kyjovánek,“ zavzpomínala. Od malička se jí tedy dostává podpory rodiny.

Foto: archiv Veroniky Novákové

Do souboru s ní chodil také bratr Štěpán, který stejně jako ona žije krojovou tradicí dodnes. „Celá moje rodina je zblblá folklórem, babička škrobí, mamka šije, já vyšívám. Pokud to je možné, tak se rodina chodí dívat na naše vystoupení a podporují mě i bratra,“ řekla. Její nadšení sdílí i její partner. „Poznali jsme se právě v tanečním souboru. Jsem šťastná, že máme společný koníček,“ zakončila.

Veronika se Slováckým souborem KyjovFoto: archiv Veroniky Novákové