Předchozí
1 z 8
Další

Na světový úspěch navazuje fotograf a ornitolog Mikulica Hýčkaným vetřelcem

Druhou knihu o kukačce obecné vydal před Vánocemi lužický rodák Oldřich Mikulica. Poprvé je však v češtině. Tu první, Kukačka - nezvaný host, si mohli lidé přečíst „jen“ v angličtině, holandštině, francouzštině a němčině. „Vydalo ji totiž holandské nakladatelství v roce 2016,“ přiblížil lužický fotograf a ornitolog Oldřich Mikulica.

Fotodokumentarista Oldřich Mikulica v redakci Hodonínského deníku Rovnost s novou knihou Hýčkaný vetřelec.Zdroj: Deník / Petr Turek

Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Knihu ocenily redakce časopisu British Birds a organizace British Trust for Ornithology jako druhou nejlepší ptačí knihu roku, a to celosvětově. „Lidé se mě ptali, kdy ji vydám také v češtině. Rozhodl jsem se ale jinak,“ říká dlouholetý autor publikací z přírodní tématikou.

Přebal nové knihy Oldřicha Mikulici Hýčkaný vetřelec.Zdroj: archiv autora

A tak připravil knihu jinou. Po otevření voní novotou a také prací dolnobojanovické tiskárny. „Rozhodl jsem se udělat knihu novou, v češtině a pro české čtenáře s tím, že bude příběhová a přiblíží čtyřicet let mé práce,“ vysvětluje fotodokumentarista, který svou prvotinu představil spolu s kolegou Josefem Ptáčkem už v roce 1988. Ta byla o dravcích a sokolnictví v Československu.

Oldřich Mikulica v terénu.Zdroj: archiv autora

Novinka Hýčkaný vetřelec je nejen plná krásných fotografií, ale i zajímavého a poutavého textu. „Chtěl jsem se pokusit formou příběhů a snímků, které se mi podařilo během mnoha let pořídit, nechat čtenáře nahlédnout do tajemného kukaččího světa. Je ukázkou toho, co neobyčejného lze prožít, aniž byste museli cestovat do exotických krajin,“ přibližuje Hýčkaného vetřelce Mikulica.

Záběry lužického fotodokumentaristy Oldřicha Mikulici.Zdroj: O. Mikulica

Pro něj se stala kukačka srdeční záležitostí a životní vášní. A proč právě tento notorický skrývač naší přírody? „Zdoláním Mount Everestu pro mne vždy byla, je a bude kukačka obecná. Důvodem je její tajemný život a mnoho dosud nevyjasněného kolem ní. I když se za posledních třicet let vědě podařilo mnohé objasnit, stále je co objevovat,“ konstatuje autor nejen přírodovědných knih.

Fotodokumentarista Oldřich Mikulica v redakci Hodonínského deníku Rovnost s novou knihou Hýčkaný vetřelec.Zdroj: Deník / Petr Turek

Ten se narodil v roce 1951 v Lužicích a od dětství ho zajímala příroda. Hlavně její fotografování a chování zvířat. Dlouhodobě spolupracoval se studii, které se zabývaly filmováním přírodní tématiky. Po mnoholetých zkušenostech fotografa přešel k filmové tvorbě, jako kameraman i režisér. Z jeho materiálů vznikl v České televizi seriál příběhů Vodní ptáci a později Příběhy z přírody. 

Záběry lužického fotodokumentaristy Oldřicha Mikulici.Zdroj: Deník / Petr Turek

Své fotografie publikoval v mnoha českých i zahraničních časopisech a knihách. Zvítězil ve fotosoutěžích Fauna 1997 i Europäische Naturfotograf des Jahres 2011. Tuto cenu získal jako první fotograf z východní Evropy. A to zaslal do soutěže jediný snímek, a to kukačky držící v zobáku vejce rákosníka. „Bylo to obrovské štěstí zachytit tento okamžik. Vše bylo velice rychlé,“ vzpomíná na výjimečnou fotografii Oldřich Mikulica.

Fotodokumentarista Oldřich Mikulica v redakci Hodonínského deníku Rovnost s novou knihou Hýčkaný vetřelec.Zdroj: Deník / Petr Turek

Už předtím na Ekofilmu 2010 získal cenu Ministerstva životního prostředí ČR za dokumentární film o kukačce. Zároveň je také tvůrcem řady obrazových knih s přírodní tématikou. Tu poslední určenou všem zájemcům o přírodu, Hýčkaného vetřelce, si zájemci mohou objednat přímo u autora přes Facebook nebo email: oldrich.mikulica@email.cz či v hodonínském Knihkupectví Zdenka Dvořáková.

Záběry lužického fotodokumentaristy Oldřicha Mikulici.Zdroj: O. Mikulica